| SandraSil a întrebat:

Hello! happy
Mi-am vopsit parul acum 2 zile, dar nu-mi place cum a iesit straight face Parul meu este saten deschis, iar acum este saten foarte inchis. Vroiam sa-mi iasa o nuanta de saten putin mai inchis, doar. Acum imi vreau culoarea inapoi big grin Sunt vopsita cu Syoss, cica fara amoniac...desi pe cutie, cand m-am uitat mai atenta, scria mic ca, contine putin amoniac straight face Nu vreau sa-l decolorez. Parul meu este cret, si-l termin destul cu spuma! happy

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Si care este intrebarea?
Vrei sa ajungi la culoarea ta naturala?
Din pacate nu ai cum sa elimini de tot culoarea din par, nici macar printr-un decapaj, o data ce te vopsesti, o sa te vopsesti mereu, deoarece culoarea se decoloreaza in timp si iti iti creste parul, deci o sa se vada aiurea la radacini.
Ai putea ca sa fie mai deschis sa il deschizi natural cu ceai de musetel.
Eu cu ceai de musetel mi-am deschis cat de cat parul dupa ce l-am vopsit roscat, l-am deschis cat sa imi permita sa il vopsesc blond.
Eu fierbeam un pumn de musetel la 1 l de apa, apoi ma clateam cu el ( dar la ultima clatire, dupa samponare clatire, balsam clatire), apoi imi puneam parul intr-un prosop jumatate de ora. Repetam caltirea cu ceai de musetel cam 1-2 ori pe saptamana, nu mai devreme deoarece si ceaiul de musetel in exces iti arde parul. Eu mi-am deschis parul dupa 3 luni de folosire.

| SandraSil explică (pentru LaLaura):

Aiurea. O sa incerc cu ceaiul de musetel..cat se deschide, se deschide. De vopsit, nu-l voi mai vopsi..chiar daca arata aiurea putin, asta e. Am sa-l mai tund... (M-am spalat de 2 ori de la vopsire, si deja s-a mai deschis.) Multumesc, oricum! happy

| LaLaura a răspuns (pentru SandraSil):

Da, se deschide dupa spalare, se duce vopseaua din par, dar nu o sa se duca la infinit ( ci dupa 2-3 spalari), vopseaua o sa se mai deschida si de la soare, dar o sa fie uniforma, o sa ai mai multe tente de culori in cap.
Si eu regret ca m-am vopsit, in afara ca la fiecare luna trebuie sa imi vopsesc radacinile, am si probleme cu parul, adica mi se despica foarte repede si este aspru, parul meu din natura fiind subtire, chit ca imi fac masti facute in casa si mereu aplic balsam, de aceea am luat decizia sa ma tund scurt ca sa scap cat mai repede de vopsea si sa nu ma mai vopsesc.