| Sweetdreamsyou a întrebat:

Hello, TPU! Am nevoie de ajutor. Am multe, dar foarte, multe puncte negre si am auzit ca malaiul este foarte bun. Dar am cateva nelamuriri si sper ca voi sa ma ajutati.
1. Poate sa imi faca rau la fata. Gen dupa ce o folosesc sa ma inrosesc sau sa imi apara cosuri si puncte negre mai multe?
2. Cum se foloseste masca? Cum o aplici? Cum o dai jos? De cate ori sa o folosesc?
P.s: Am tenul gras.

Răspuns Câştigător
| Iuly16x a răspuns:

1. Masca se utilizeaza frecandu-ti tenul cu ea...
2. Da, apar anumite iritatii in special la tenul sensibil.dar acea iritati se trateaza foarte repede cu iaurt sau crema.
3. Malaiul are foarte multe proprietati...dar mare atentie! Se face referire la malaiul de casa..natural..cel sin comert iti va face si mai multe probleme.
3. Am o solutie si pentru. Tenul gras...una dintre ele este o solutie pentru. Care ai nevoie de o cana de apa fiarta si racita si 3 linguri de sare marina
4. O solutii muuuult mai eficienta pentru. Punctele negre este o masca ce se prepara astfel...: ai nevoie de careva bucati de hatie igienica si un albus de ou....primul pas este sa faci un dus cu apa calda pentru
A-ti deschide porii... apoi luati o bucata de hartie igienica cu 3 straturi ..despartiti cele 3 straturi...veti obtine 3 fasii esxtrem de subtiri..pe acestea le sipiti pe fata cu ajutorul galbenusului batut...stati tinp de o ora cu ea...se va face o masca f. Tare. dupa o ora o dai jos si veti observa cum pe ea s-au lipit punctele negre si s-au smuls cu tot cu masca...

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Eu folosesc malai in componenta cu tarate de grau si bicarbonat de sodiu. Stai deasupra unui vas cu apa fiarta cu un prosop pe cap (de preferat sa fie ceai si inspira si expira adanc ca sa-ti faca bine si la respiratie) iar apoi cand incepi sa transpiri, aplica acest amestec pe fata si freaca binisor zonele unde ai puncte negre.

| ABCD122 a răspuns:

1.Nu, nu o sa patesti nimic la fata.
2. Dimineata amesteci malai cu apa calduta si o lasi pana seara.
Inainte sa o aplici, te speli pe fata bine.
Iei din compozitie si o aplici pe zonele cu probleme, după care o ^freci^ usor.
! Recomand sa se foloseasca de 1-2 ori pe saptamana, sa nu risti sa iti iriti fata.
Personal la mine nu a funcționat.

| writtennnns72 a răspuns:

Bună, şi eu am tenul gras! Acum îmi scot punctele negre şi ziua următoare apar mult mai multe. am multe pe nas. Observ că multe persoane dau sfaturi şi spun despre remedii şi diferite măşti, dar nu cred că toate sunt bune pentru oricine! Îţi recomand să mergi la un salon ca să îţi îndepărteze punctele negre, este 100% mai sigur decât ce poţi face acasă şi dacă păteşti ceva rău din cauza a ce vezi pe net după să nu mai ieşi din casă. La salon este mai bine şi nu costă foarte mult, o dată pe lună cred că trebuie să mergi pentru îndepărtarea lor, posibil să te înroşeşti puţin dar peste o oră-două trece, depinde de tine, poate nu o să te înroşeşti.
Dacă vei asculta sfatul meu sper să primesc un răspuns dacă ţi-am fost de folos!