| AdaAdela a întrebat:

Hello TPU
Trec direct la subiect :
Am 13 ani si o fata plina de coșuri si puncte negre.
Help me please sad

Mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| Khalesionfleek a răspuns:

Draga mea, te inteleg perfect.
Este foarte bine sa bagi la cap ce iti zic eu acum, pentru ca stiu prin ce treci.
Unu la mana, te duci direct la un dermatolog. Si unul bun. Da, costa, dar merita. Inloc sa dai banii pe n creme si sa incerci tot ce ti-au zis altii ca au incercat ei si le-a trecut, mai bine du-te la doctorul care stie cum si cat timp si ce sa faca pentru a-ti rezolva problema.In felul acesta vei evita ''tratarea de acasa'', si toate cicatriciile care sunt posibile sa apara in urma remediilor sau a ceea ce incerci pe cont propriu si nu merge.
E foarte importat sa incepi de pe acum tratarea acneei ca sa nu iti distruga infatisarea si sa nu o tii asa pe tot parcursul adolescentei.
Dermatologul va face tot ce stie, in primul rand analize, pentru a afla care este cauza acneei, daca e hormonala, sau din sange, si apoi iti va da exact tratamentul potrivit.

si inca un lucru, daca ti se pare ca dermatologul nu iti trateaza problema cu seriozitate, du-te la altul.

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa mergi la dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eşti la vârsta la care apar coşuri şi puncte negre. dacă ai foarte multe încearcă să mergi la dermatolog şi îţi va spune ce şi cum pentru că toate produsele astea de pe piaţă care promit să te scape de coşuri nu vor da niciun rezultat, sau cere sfatul medicului de familie dacă ai chiar aşa de multe coşuri