| Cr1zzu a întrebat:

HELP TPU ce sa fac sa scapt de cosuri nu mai suport...fara creme ca am incercat destule si masti de fata... daca stiti chesti,, traditionale,, cv de genu P.S. am 15 ani RAPIIID funda

Răspuns Câştigător
| orangeswallowtail a răspuns:

Heyhappyaceeasi problema am avut-o si eu; am incercat cu fel si fel de creme dar am ajuns la concluzia ca am dat banii degeaba; spala-te de pe fata, cand te trezesti iar noaptea fa acelasi lucru si da-te cu pudra de talc pe zonele cu cosuri; le ususca in cel putin in doua zile; mai incearca sa iti faci ceai intr-o cratita si sa stai deasupra aburilor cu un prosop pe cap(iti curata tenul si poti sa iti scoti asa si punctele negre) sau cand iesi de la dus/sau baie sa iti dai din nou cu pudra de talchappyrepet, in general pudra usuca, sper ca te-am ajutat, la mine a functionat si inca mai functioneaza! bafta si sa auzim numai de binehappy

| Cr1zzu explică (pentru orangeswallowtail):

Am incercat in aceasta seara faza cu pudra de talc si ceaiul se observa dupa 10minute,, de stat cu capul in oala,, rolling on the floor) considerabil de diminueaza...nu stiu cum dar merge dintr-o data nu mai sunt,, bubuloaiele,, acelea Multumesc mult

10 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

1.Cand speli ai grija sa speli bine toata fata, pana la urechi, nu doar o parte
2.Foloseste un sapun dove, e cel mai bun.
3. Dupa ce te speli, stergete bine pe fata, astfel vei lua toata mizeria d p fata
5.ia un cartof crud, fa-l felii, apoi freaca feliile timp de 10 minute pe zonele cu cosuri
6. Măcină bine un pumn de fulgi de ovăz şi amestecă-l cu puţină apă. Lasă mască să acţioneze 15 minute, timp în care stai întinsă pe spate.
7.Un gălbenuş de ou, bătut bine înainte să fie aplicat pe faţă cu o pensulă cosmetică, este un tratament eficace împotriva coşurilor. Lasă-l să se usuce şi spălă-ţi faţa după 10 minute cu apă călduţă.
8.amestecă un sfert de mâr ras cu o linguriţă cu vârf de miere pentru a obţine o mască naturală şi eficientă cu efect antiacneic. Dacă mierea este foarte groasă, poţi adăugă şi puţină apă la mască ce se ţine pe faţa timp de 20 de minute.
9.Amestecat cu apă, bicarbonatul de sodiu devine o pastă ce te poate ajuta să scapi în mod natural de coşuri. Poţi opta pentru o mască facială completă, care se spălă cu apă călduţă după ce s-a uscat, sau poţi aplica amestecul doar pe coşurile cele mai mari.
10.Infuzia de mentă are un efect dovedit împotriva coşurilor şi îţi împrospătează pielea, reducând inflamaţia şi petele roşii. Dacă ai pielea foarte sensibilă, testează mai întâi reacţia la ceaiul concentrat de mentă pe o zona redusă.
11.Un amestec de oţet cu sare de masă fină şi cu apă poate fi o altă soluţie naturală accesibilă acasă oricând. În funcţie de sensibilitatea pielii tale, poţi dilua oţetul mai mult. Nu păstra amestecul pe faţă mai mult de 5 minute, după care spălă-ţi faţa cu apă rece.
12. Dacă ai acces la ghimbir proaspăt, această plantă poate avea un efect antiacneic excelent. Sucul obţinut la tăierea unui rizom de ghimbir proaspăt are un efect puternic împotriva coşurilor şi calmează inflamaţia atunci când este aplicat local. După câteva zile de tratament, erupţia poate dispărea complet.
13. Dacă ai porii dilataţi, acneea poate fi mai vizibilă şi mai neplăcută. Sucul obţinut dintr-un castravete proaspăt are un efect puternic pentru calmarea acneei pe un ten cu pori deschişi. Se ţine întins pe faţă timp de 15 minute, apoi se îndepărtează cu apă călduţă.
Bafta!happy

| nicoalusoby a răspuns:

Du-te la un magazin de plante medicinale si cumparati musatel. Fa-ti in fiecare seara inainte sa te bagi la somn ceai de musatel, fara zahar iar timp de 2-3 minute cat poti rezista stai cu fata in apuri de la ceai apoi spalate de 2-3 ori pe fata cu tot acel ceai daca iti mai ramane inmoaie un servetel in ceai si tamponeaza pe fata

| ɴιcoleтα a răspuns:

Incearca sapun cu sulf.
Gasesti in farmacii.
Eu folosesc si nu mi-au mai aparut.
Dupa ce ti se usuca fata de la apa, incepe sa ti se stranga fata, dar asa patesc si eu.
Dupa 10 zile se vede diferenta.
La mine dupa vreo 6, 7.
Sper ca te-am ajutat.

| Mărăcineee a răspuns:

Spargetilelaughing

| soricik14 a răspuns:

Daca de la exterior nu poti face nimic pentru a le vindeca atunci incearca de la interior.
Nu manca zahar si grasimi si redu din sare. Poti bea ceaiuri detoxifiante, te va ajuta. Te pup :*

| candygirl7 a răspuns:

Hei, solutia de busuioc ajuta, te dai dimineata si seara si in cateva zile dispar, dar trebuie sa te dai in fiecare zi ca sa nu apara la loc, pe mine ma ajuta foarte mult, sper ca te va ajuta happy o poti cumpara de la farmacie. happy

| orangeswallowtail a răspuns:

Ma bucur ca a mershappy:*

| orangeswallowtail a răspuns:

Ps:sa nu uiti sa te dai o perioada de timp, consecutiv cateva seri inainte de culcare:te speli cu sapun pentru ca si sapunul usuca/curata si aplici pudrahappyo sa vezi ca nu o sa mai fie asa de rauhappydar sa nu exagerezi si sa iti dai pe toata fata o luna intreaga, sa zicem, pentru ca iti va face tenul mai aspruhappybafta