| G a întrebat:

Hey. Am pe frunte, pe piept si pe spate (in locurile in care apar si cosuri) un fel de... chestii ca niste bubitze fff mici dar in culoarea pielii, se pot rupe cu unghia si nu dor. Stie cineva ce sunt si cum se poate scapa de ele? big grin

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Punctele albe sunt din aceeasi categorie, a comedoamelor, la fel ca si punctele negre si cosurile. Tehnica ta "de rupere cu unghia" mi se pare una cu risc crescut pentru infectie( unghiile sunt "depozite" de bacterii si oricat te-ai spala sau dezinfecta tot vor ramane "indivizi" microscopici--- acesta este si motivul pentru care chirurgii, dupa ce-si spala/dezifecteaza mainile, isi iau manusi sterile! ) Pentru a vindeca acneea sau cel putin a-i micsora efectele adreseaza-te unui specialist dermatolog. Numai bine!

| ViseColorate_4467 a răspuns:

Sunt cosuri mai mici.ies de la transpiratie sau de la caldura.sau mai ies vara de la soare.happy

| Namastee a răspuns:

Ori ce a zis vise colorate... ori altele culoare pielii spe alb. care sunt puncte de grasime.