| sweet_girl_carmen a întrebat:

Hey! cum se poate crea un look de printesa de gheata? mi-a spus o prietena de asa ceva dar nu prea stiu cum e... prietena mea spunea ca-i ceva de genu, sa te machezi natural, cu alb, gri, roz pal, cu gloss transparent sau trandafiriu, sa pari inabordabila... stie cineva cum se creeaza asa ceva? curiozitate big grin

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut. Multumesc pentru ca m-ai pus "la cercetare". Este vorba de un machiaj obisnuit "de iarna". Intr-adevar se folosesc farduri sidefate (crema sau pudra, dar musai cu sclipiciul specific): alb, gri pal, gri mai inchis, creion negru/ alb (care iti vine mai bine) si rimelul tau obisnuit. Uite o propunere (banuiesc ca te vei "juca" si singura): Dai cu creion alb dermatograf. Apoi un fard gri mai inchis peste dermatograf, pe pleoapa. Pt partea de sub spranceana, deasupra griului folosesti fie un gri f deschis fie un alb-bej. Nu te dai "cu tona", ci ca la un machiaj de zi (iei excesul cu pamatuful de obraz sau prosop udat si stors). Acest tip de machiaj este un machiaj de seara, dar banuiesc ca nu intentionezi sa arati ca sorcova. dupa ce ai terminat cu fardul treci la rimel. "Da bine" cu rimel negru, insa mie imi place si cu albastru sau verde (chiar induce ideea de "gheata"). Pt a accentua stralucirea privirii, la sfarsit, dupa ce s-a uscat rimelul, mai dai cu dermatograf sau fard alb, doar la extremitatile dinspre tample ale ochilor, in dunga fff subtire si "fade" (se contopeste cu restul machiajului). Am scris mult dar e f simplu. Bafta!