| denioana a întrebat:

Hey fetelor am o intrebare : care este secretul unei pensat corect? funda celui mai bun raspun :d

Răspuns Câştigător
| zuzulover a răspuns:

In primul rand da-mi voie sa-mi incep "pledoaria" prin a-ti spune ca toata lumea-mi lauda sprancenelehee hee si secretul acestora consta in:darea unei forma in concordanta cu forma ochilor, lucru destul de simplu-iei un creion sau ceva cu o forma asemanatoare(drept), te uiti drept in fata, iti pui un capat al creionului pe varful nasului, acesta trebuie sa treaca pe deasupra mijlocului irisului si locul unde ajunge celalalt capat trebuie sa fie partea cea mai inalta a sprancenei.cam greoaie explicatia stiu dar sper ca esti fata desteapta(nu ca mine care nu stiu sa explic mai bine de atattongue) si o sa intelegi. apoi, pensezi din spranceana doar excesul, firicelele acelea care au iesit din "rand", care stau stinghere pe sub/deasupra conturului sprancenei, apoi, cu un pieptene din acele micut pentru sprancene sau pur si simplu cu degetul iti dai firele de par(din spranceanabig grin) in jos si ceea ce depaseste conturul sprancenei omorat:d tuns, taiat, defrisat, la fel si in sus(dai firele de par in sus si.conturul...moarte!). apoi lungimea sprancenei sa nu o depaseasca cu foarte mult pe cea a ochiului.sa fie cam un deget distanta dintre lungimea ochiului si lungimea sprancenei...grosimea sprancenei din zona dinspre nas si grosimea sprancenei dinspre tampla nu trebuie sa fie mai mare decat dubla.pentru mai multe detalii in privat:p si e putin cam ciudat de explicat in scris asa ca daca te intereseaza ti-as putea lasa un id de mess pentru a vedea la web/pozetongue. spor la pensat si cel mai important:sa arate cat mai natural! nu le pensa f subtiri asa cum au tendinta toate adolescentele. urat!

5 răspunsuri:
| Ioana2518 a răspuns:

Nu stiu daca exista secrete. dar cel putin un lucru e clar.FORMA FETEII!

| patty32 a răspuns:

Eu una ma pensez la coafor, dar e foarte greu pana gasesti o cosmeticiana care sa te faca exact cum vrei laughing
Si mai sunt si unele care intreaba la sfarsit "Iti place? " Si poate tie nu-ti place, dar tot trebuie sa zici "Da." laughing
Depinde, daca te iei dupa ce spun unii "forma sprancenelor potrivita pentru fata ta ", unora pur si simplu nu le sta bine.
Asa ca, ca sa faci forma pe care o vrei tu, inainte sa te pensenzi, coloreaza-ti sprancenele cu un creion dermatograf[sau de buze, ce vrei tu], exact cum vrei sa-ti iasa forma, nu stiu daca intelegi laughing
Si apoi te apuci sa pensezi ce e pe langa "sprrancenele de dermatograf" big grin
nu stiu cum sa iti explic, sper ca intelegi happy
Si iti iese forma dorita.

| Ruxiii a răspuns:

Prima regula care este de baza spune ca sprancenele trebuie sa fie intotdeauna mai lungi decat ochii.
Evita sa-ti pensezi excesiv sprancenele pentru ca o sa ajungi sa ai niste sprancene subtiri care dau un aspect batranesc.
Ai grija la firele de deasupra care cresc greu si odata pensate exista riscul ca aceastea san u se mai regenereze.

A doua regula: Intotdeauna trebuie sa ai grija la fizionomia fetei.
Tine minte aceasta regula de aur pentru ca daca nut ii cont de aceasta regula o sa sfarsesti prin a realize un pensat gresit care va dauna mult chipului tau.
Sprancenele se vor adapta acestei reguli sfinte pentru ca, evident, un pensat nereusit poate dauna mult unui chip.

Atunci cand te apuci de pensat sa folosesti un creion pentru a delimita clar de unde incep si unde se sfarsesc sprancenele.Aceasta tehnica poarta numele de "tehnica creionului".
Creionul va fi pozitionat de la nari pana la exteriorul ochiului, la arcada. Astfel se pot elimina usor greselile care strica lungimea ori grosimea sprancenelor.

In cazul in care fata ta este rotunda forma ideala a sprancenelor este aceea usor arcuita spre final. Pensarea sprancenelor se va face din interior.

In cazul in care ai o fata patratoasa cu oasele maxilarului poeminente sprancenele ideale vor fi groase, usor arcuite.

Daca ai ochii apropiati foarte mult trebuie sa te pensezi ceva mai mult din baza sprancenelor pentru a da o senzatie de marire a privirii.
In cazul contrar, pentru ochii departati, se va pensa din extremitatea pentru a ingusta unghiul si pentru a creea imaginea de ochi mai apropiati.

Pentru a avea sprancene sanatoase nu trebuie sa folosesti produse speciale ci doar sa de demachiezi sis a le perii regulat. Vopsitul sprancenelor poate fi facut o data la 2 luni fara sa dauneze cresterii lor.

http://www.newgirl.ro/ingrijirea-sprancenelor-pensatul-unei-dive/

| Jamelia1 a răspuns:

Uite un tutrial care iti arata cum ar trebui sa te pensezi
http://www.youtube.com/watch?v=PugziVUikEg

Sper ca ti-am fost de folos

| zuzulover a răspuns:

Multumesc denioaie pentru aprecierea raspunsului si a chinurilor mele de-ati putea relatahee hee.