| theodora_2847 a întrebat:

Hey, fetelor ce sa fac sa am un par des, cu volum si lung, f lung? Am firul fragil si subtire si se rupe, se toaca f repede, lasand la o parte faptul ca se incurca la 2 sec dupa ce a trecut peria prin el...si sa vezi ce mai rad frizeritele cand ma duc sa ma tund. E jenant!
Vreau sa am si eu un par sanatos si luuuung, asa cum visez de mica!( gen Sailor Marte) ah, si e si vopsit negru!

Pls help me! Leacuri babesti, medicamente, produse, orice! Si daca stiti un salon super, unde tunde frumos si modern, in Bucuresti, si unde imi mai poate da sfaturi legate de asta ar fi super!

Răspuns Câştigător
| nety a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva si produsul care mi s-a parut cel mai eficient a fost sampon de urzica (cel mai bun e cel de la "farmec"). Multi miau recomandat acest samponbig grin. Sincer chiar functioneaza. Daca vrei sa ai parul lung, incearca sa ti'l tai in fiecare sezon si asa va creste mai sanatos si mult mai repede... sper sa iti fie de ajutor! happy

5 răspunsuri:
| dulcik a răspuns:

Eu iti recomand sa incalzesti un prosop si sa te dai in cap cu ulei de masline iar dupa iti acoperi parul cu prosopul cald.

| PinkY a răspuns:

Probabil ai firele despicate si de aia ti se incurca repede. Primul pas ar trebui sa fie un tuns. Pe urma trebuie sa ai grija cum il usuci dupa ce-l speli. Sa nu il freci cu prosopul ca il strici. Foloseste balsam de fiecare data cand il speli si incearca sa-ti faci si masti pentru par. Eu am incercat de cateva ori una dintr-un galbenus de ou, doua lingurite de miere si cateva picaturi de zeama de lamaie. Dupa cateva aplicari vei vedea ca parul tau are alt aspect.

| Xonia a răspuns:

Asa patesc si eu
Ma piepten si dupa cand bag peria parca nul pieptenasem
Si m-am saturat
Eu cand ma spal pe cap pun intr-un lighean cu apa zeama de la o lamaie si cu apa aia ma clatesc pe cap si merge
Dupa am un par super
Imi dai fundita?

| Malvina24 a răspuns:

Cauza calvitiei mostenite a fost identificata, fiind vorba despre o gena, APCDD1, ceea ce face ca sperantele pentru un tratament grabnic sa nu mai fie iluzorii.

Cercetatorii de la Universitatea Columbia spun ca de vina este mutatia unei gene care duce la subtierea parului, ce poate aparea chiar din copilarie, conform The Telegraph. De ce aceasta apare mai mult in cazul barbatilor ramane insa o enigma.

Identificarea genei APCDD1 a fost realizata cu ajutorul unei analize a datelor genetice prelevate de la cateva familii pakistaneze si italiene, cu membri care sufereau de hipotricoza simplex ereditara.

Cercetatorii au descoperit o mutatie a genei APCDD1, situata intr-o regiune a cromozomului 18, implicata si in alte forme de cadere a parului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://usaghi-tsukino.mybrute.com