| Shophia18 a întrebat:

Hey Girls

Am o intrebare pentru Fete/Femei.

Am probleme cu Parul imi cade cu pumnul.
Nu locuiesc in Romania am auzit ca multi care au plecat acasa au parul bogat si lung si sanatos.
Ce sa fac sa am par lung si Bogat.
La noi este mult calcar in apa si poate de aia imi cade asa.
Am apa de ploaie in curte si as putea cu apa de ploaie sa spal dar pot folosii sampon de par!? Sau trebuie sapun de casa neaparat.

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Nu te spala in fiecare zi pe par, nu e deloc sanatos. E adevarat ca uleiul de ricin ajuta foarte mult, asta se stie de mult, dar trebuie sa ai rabdare, rezultatele se vad dupa vreo 2 luni. Si trebuie sa stai minim 3 ore cu el in cap ca sa isi faca efectul. Nu iti da cu ulei de cocos la radacina, nu a fost niciodata demonstrat ca ar avea vreo legatura cu cresterea sau caderea parului, e doar pentru hidratare, iti dai pe lungime si il face mai matasos, eu folosesc de mult. Alt lucru esential, samponul: sunt mai multe sampoane pentru caderea parului care chiar ajuta, unul foarte laudat e Ducray Anaphase. Daca il gasesti acolo, ia-l acum. Mai e si cel de la Gerovital, asta nu stiu daca e si in afara. Alt sfat e in legatura cu calcarul, nu stiu cat de mult rau face dar ia-ti un filtru din acela pe care il pui la robinet si o sa scapi de aceasta problema, e ieftin. Un alt factor esential: vopseaua! Daca te vopsesti si mai ales cu vopsea cu decolorant atunci asta s-ar putea sa fie cauza, cel putin la mine asa a fost.
Astea au fost sfaturile pentru exterior. Acum daca problema vine din interior e foarte delicat. Stresul e un factor foarte important, cand ai plecat din tara si ai intrat intr-un mediu nou banuiesc ca s-au produs niste schimbari emotionale, totusi cred ca e nevoie de un stres prea mare pentru a pierde atat de mult par si timp indelungat.
Si cel mai important factor din punctul meu de vedere: alimentatia. Parul e facut in proportie de 97% din proteine. Daca tu nu mananci destule alimente care contin proteine, si chiar sa contina, nu acele alimente care sunt deja parte din industria chimica nu din cea alimentara, atunci nu e de mirare ca iti cade parul. Stiu ca in alte tari e o mare problema, sunt mancaruri foarte nesanatoase in comert. Trebuie sa te hranesti cat mai sanatos posibil, fara prea multe chimicale. Iti trebuie si vitamine, zinc, fier mai ales. Poti lua unele suplimente, chiar ajuta, dar nu multe si e mult mai bine sa iti iei aceste substante nutritive din alimente.

| Shophia18 explică:

Eu folosesc Sampon de la Syoss
Si fac dus in fiecare zii sa imi stea parul la lucru.
O sa incerc uleiul de ricin si sa ma spal cu apa de ploaie.

| Bondarel99 a răspuns:

Schimba-l cu unul special impotriva caderii parului, sigur gasesti cateva in zona in care stai, vezi si tu care e mai laudat.

| Shophia18 explică:

Am probleme cu Glanda Tiroida. Dar si Mama are dar ei nu ii cade asa tare sad

| Bondarel99 a răspuns:

Atunci posibil sa fie asta cauza, fiecare om e diferit, fiecare suporta diferit.

1 răspuns:
| Blackcat696210 a răspuns:

Cumpara ti sampon cu keratina si balsam cu keratina (balsamul de aplica doar la vrafuri, gen sub radacina) si ibcaerca ca macar o data pe saptamana sa iti dai cu ulei de ricin la radacina si sa masezi usor iar dupa dati pe restul parului cu ulei de cocos si cu putin ulei se ricin si mai maseaza radacina, printe tu parul sus intr o coada rasuceste l si prinde l cu o clama stai asa cat poti de mult iar dupa cand te speli pe cap si aplici samponul cu keratina gen dai cu apa calduta pe par si mai masezi radacina si dupa iti pui samponul si il masezi si pe el putin si lasa-l pe par sa stea in timp ce tu te speli pe corp, dula calteste te aplici balsamul ai dupa cam 2 sapatmani o sa se vada rezultate paruk tau o sa fie mai stralucito si mai umflat si nu o sa se mai ingrase asa repede si de splat pe cap eu zic sa te speli duminica si miercurea si uneori vineri daca ai trebuie pentru wee-end dar dupa 2 saptamani parul tau nu o se mai ingrase o sa aiba volum, o sa fie sanatos si o sa straluceasca

| Shophia18 explică (pentru Blackcat696210):

Mersi pentru sfat.
Eu fac dus in fiecare zi. Dar o sa incerc.