| Akid a întrebat:

Hey girls
ce tratamente stiti pentru unghii?
sa nu se mai exfolieze
si sa nu ma luati cu avon ca sunt bune de ****
help plss
cele mai rapide raspuns primesc funditsehappy
hai vreau sa dau prim mea fundita
adica la prima pers

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi foarte bine daca te-ai da in fiecare seara cu ulei de ricin pe unghii. Ar trebui sa iei si un supliment de calciu (se gaseste la farmacie). Si mai exista un tratament foarte ieftin, dar eficient - umpli un vas cu apa calduta si dezolvi sarea in acea apa, si iti tii mainile in apa sarata 30 min - 1 ora. Unghiile tale se vor intari simtitor, vor deveni mai sanatoase si vor creste mai repede. Succes!

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

@blackangel, ma bucur, ca ti-am fost de folos. Mersi pentru apreciere!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Multa vb pentru nimic.
Nu; s bune astea:bicarbonatu, lamaia si nust cestraight face am incercat si eu.
Mi-am cumparat de la o parfumerie Vitamina B5 de la Farmecx e o solutie incolora adica zici ca-i lac :X si e fff buna. Eu am niste unghii sanatoase tari si lungii:X. e extraordinar. Daca nu crezi mai citeste pe net si dp ce o sa-ti iei o sa mi dai dreptate.

Funditabig grin:X? sunt sg cu rasp cel mai trueetongue

| Barajag a răspuns:

Cufundarea degetelor intr-o baie de ulei cald este ideala pentru hidratarea cuticulelor si a pielii din jurul unghiilor. Intr-un bol, amesteca 3-4 lingurite de ulei cald de masline, cu o jumatate de lingurita de zeama de lamaie. Inmoaie unghiile si mentine-le aproximativ 10 minute, iar dupa aceea aplica un strat de lac protector.
Inainte de a aplica lacul, spala-te pe maini pentru a indeparta uleiul. Principala regula de care trebuie sa tii cont pentru a avea o manichiura rezistenta este sa indepartezi orice sursa de grasime de la suprafata unghiei, altfel lacul nu va adera. Indicat este sa folosesti un lac protector peste care sa aplici apoi lacul colorat.
Pentru unghii sanatoase poti opta pentru un tratament cu vitamina A, solutie uleioasa (o gasesti in orice farmacie). La fel ca in cazul tratamentului cu ulei si zeama de lamaie, mentine stratul de ulei pe unghie timp de 10 pana la 15 minute si foloseste ulterior un lac de protectie.Bafta!

| Nicolelenaa a răspuns:

Tratamente folosim pentru intarirea unghiilor? Cand unghiile sunt casante, moi, agatate la colturi si se exfoliaza usor, e clar ca au nevoie e un tratament e urgenta. Piata abunda de produse de ingrijire pentru unghiile deteriorate, trebuie doar sa stiti sa le alegeti pe cele care vi se potrivesc. Din pacate, majoritatea tratamentelor sunt solutii de moment, atunci cand nu sunt folosite cu regularitate. Pentru inceput, renunta cateva saptamani la oja si lac de unghii, si aplica zilnic tratamentul pentru unghii.

Sunt foarte bune tratamentele pe baza de calciu, uleiuri esentiale si vitamine, care patrund in toate straturile unghiei, intarind-o. Dupa cele cateva saptamani de tratament, poti sa reincepi sa folosesti lacul de unghii, singura conditie este ca inainte de a aplica oja, sa aplici un strat de tratament.

Un truc pentru unghiile casante si care se exfoliaza usor: aplica un strat de lac transparent si tine mainile apoi intr-un bol cu apa rece. Abia apoi aplica stratul normal de oja. Unghiile nu se vor mai rupe atat de usor.

Foloseste regulat cremele nutritive! Unghiile noastre sunt supuse zilnic unor traume mai mici su mai mari: fie ca le folosim pe post de deschizator pentru dozele de suc, fie ca ni le roadem cand suntem nervoasa fie ca este vorba de actiunea nociva a unor substante precum acetona sau detergentii puternici. Astfel, nu ajunge doar tratamentul local, de urgenta, ci este nevoie de un tratament complex, care sa fie constant in timp si sa ne protejeze. O astfel de actiune au cremele puternic hidratante, pentru maini si unghii. Aveti grija atunci cand cumparati crema de maini, sa fie specificat ca se poate folosi sic si tratament pentru unghii.

Un tratament foarte bun il constituie cremele pe baza de parafina, care se aplica in strat gros pe maini si in jurul unghiei iar apoi se acopera mainile cu manusi de bumbac si se lasa produsul sa actioneze 30 de minute sau chiar peste noapte.

O alta solutie buna o reprezinta diversele uleiuri speciale pentru unghii, cum ar fi cel pe baza de arnica, care intareste unghiile si le reda stralucirea. Urmareste cremele pe baza de ingrediente naturale: glicerina, aloe vera, miere, ulei de masline sau ulei de migdale.

Maseaza unghiile pentru ca produsele de ingrijire sa patrunde cat mai adanc in piele! Masarea unghiilor ajuta nu doar la asimilarea mai rapida a diverselor tratamente pe care le folosim, dar si stimuleaza cresterea unghiilor. Masajul facut la baza unghiei stimuleaza circulatia sangelui in zona respectia si implicit cresterea unghiilor. Pentru masaj, foloseste ulei e masline si ulei de migdale, cele mai bune hidratante pentru unghii. Maseaza intai zona cuticulelor cu ulei de masline si apoi completeaza tratamentul masand intreaga suprafata a unghiei cu o bucata de lamaie. Zeama de lamaie este un intaritor natural pentru unghii si in plus le da si un aspect lucios, ingrijit.

Funda? tonguewinking

| Diana498 a răspuns:

Este un tratament foarte bun de la Yves Rocher costa in jur de 40 de lei... Este o solutie cu care iti speli unghiile, un lac de unghii si un ulei foarte bun. Poti de asemenea sa iti imoi unghiile in otet cu miere in fiecare zi si sa vezi progrese. Este recomandat sa nu mai folosesti oja! Mai este un tratament de la oriflame doar cu ulei si cred ca este bun... (nu stiu nu l-am incercat pe asta ) Poti incerca sa iti freci o lamaie cu zahar pe ungii o sa ti le simti mai curate si mai freshwinking sau cu ulei de masline poti incerca. Fundita? Macar informatiile mele nu sunt luate de pe net! Sper ca ti-am fost de ajutor!

| andreeada a răspuns:

Baga-le in ulei de masline chiar foloseste!

| Claw a răspuns:

Pentru unghiile care se exfoliaza sau se rup usor este recomandat:

* Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.
* Drojdie de bere inmuiata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.

Tratamente pentru unghiile patate:

* Se prepara o pasta din bicarbonat de sodiu si apa oxigenata si se aplica pe unghii cu un tampon. Dupa ce se lasa sa actioneze cateva minute, se clateste cu apa calda si se ung unghiile cu ulei de masline.
Succes!winking

ps :bai caldute cu ulei de parafina pe care il poti cumpara de la farmacie.

| supradoza a răspuns:

Unge`le cu ulei de masline si in curand vei vedea rezultate incredibilebig grin