Întrebare recomandată | D5e1n3i5s9a a întrebat:

Hey! happy Imi puteti spune si mie cum pot sa fac sa nu m-I se mai exfolieze unghiile si sa le am mai tari? Nu vreau tratamente scumpe si complicate. Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| SaschaM a răspuns:

Sigur, citeste sfaturile de aici si aplica-le http://mypsychonails.blogspot.ro/......ls-so.html Este blogul meu, deci daca ai vreo nelamurire poti sa ma intrebi aici, in comentarii sau sa-mi dai un mail pe adresa de la contact:)

| D5e1n3i5s9a explică (pentru SaschaM):

Multumesc mult!

| SaschaM a răspuns (pentru D5e1n3i5s9a):

Cu placere! Succes!

31 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Niste bai la degete cu ulei de ricin caldut. (cam 2-3 pe saptamana) Pui uleiul incalzit intr-un castronel si inmoi 7-8 min. unghiile in ulei.

| D5e1n3i5s9a explică (pentru cat):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| BiuL a răspuns:

Le masezi in fiecare seara cu ulei de masline, dupa 10-15 minute te speli. in 10 zile se vad rezultatele.

| Nicu_9539 a răspuns:

Nici citeste nici nu citit ºº atatea chestii sunt ca intr-un final no sa stii ce sa mai faci... mai bine inainte sa te dai cu oja pe unghii dati un strat de lac de unghii (vezi ca la farmacie trebuie sa fie si pentru intarirea unghiilor ) iar peste poti sa-ti dai linistita cu oja dar atentie! nu-ti musca unghiile in caz ca ai obiceiul asta prost happy fa tot posibilul sa te abtii pentru ca problema asta apare si din cauza obiceiului asta

| D5e1n3i5s9a explică (pentru Nicu_9539):

1. Nu prea ma dau cu oja pentru ca sunt la scoala si nu am voie :3.
2. Nu rod, nu musc si nu fac altceva cu unghiile big grin
Problema asta o mostenesc de la mama si pur si simplu vreau sa scap de ea pentru ca m-am plictisit sa imi las unghiile sa creasca putin si apoi sa m-I se rupa din senin. straight face

| Lisa01 a răspuns:

Cel mai ieftin e sa mergi sa sa iti cumperi o sticulta de ulei de ricin si sa aplici pe unghii.Incearca asa sa vezi cum merge.Bafta

| D5e1n3i5s9a explică:

ce naiba...laughing) tu iti bati joc de mine? o.O

| MaRyWssssss a răspuns:

Mananca alimente bogate in calciu (lactate) tongue

| D5e1n3i5s9a explică (pentru MaRyWssssss):

laughing eu si lactatele = baba si mitralierawinking

| MaRyWssssss a răspuns:

Baba si mitraliera? hm, zzz pai atunci dati cu 5-6 straturi de lac pentru lemn, cel mai bun e ala pentru parchet tongue sigur o sa ti se intareasca unghiile betooon si prind si o culoare frumoasa big grin

| D5e1n3i5s9a explică (pentru MaRyWssssss):

laughing Ce amuzant, dar mi-e frica sa incerc tongue laughing

| Henryk17 a răspuns:

Foloseşte uleiul de ricin. Înmuaieţi unghiile în el.

| 1cu2idei a răspuns:

Incearca sa mananci sanatos+calciu

| Adeee20 a răspuns:

Ți-aș recomanda uleiul de argan.
Îl aplici pe unghii, masând cu mișcări circulare 2-3 minute, cel puțin o dată pe săptămână.
Și o dietă sănătoasă va reflecta modul în care arată unghiile tale și/sau părul. Ai putea încerca și asta.

| D5e1n3i5s9a explică (pentru Adeee20):

Multumesc frumos! big grin

| 7Deea a răspuns:

Am patit si eu exact la fel si mi-am cumparat o baza de unghii cu vitamine si foloseste crema de maini tot cu vitamine... e cel mai simplu big grin

| D5e1n3i5s9a explică (pentru 7Deea):

De la ce firma era baza? big grin si nu pot sa ma dau cu crema pe maini, de niciun fel deoarece transpir mereu la maini sad

| 7Deea a răspuns (pentru D5e1n3i5s9a):

Baza am luat-o de la oriflame

| D5e1n3i5s9a explică (pentru 7Deea):

Aha... mersi big grin

| nikkyline a răspuns:

LA AVON sunt niste lacuri care intr-adevar ajuta. am avut si eu asa unghii pana cand mi-am cumparat lac de la AVON si m-a ajutat.

| D5e1n3i5s9a explică (pentru nikkyline):

Multumesc mult! Am sa incerc. happy

| Sponge10 a răspuns:

Ca sa le ai mai tari poti sa iti iei o oja speciala cu care te dai cu ea dupa ce te dai cu oja normala! De exfoliat chiar nu stiu nimic, imi pare rau! Funda?

| Dedesweet a răspuns:

Nu iti voi da un raspns complicat doar ai nevoie de vitamine si minerale pentru intatirea lor! happy

| RaluuS a răspuns:

Stai in fiecare seara cate 15 min cu unghiile in ulei de masline e ceea mai naturala si mai sigura solutie