| yellowsmileyface a întrebat:

Hey TPU!
Am cumparat astazi o sticluta de 25 ml de tinctura de castelani si as vrea sa imi vopsesc varfurile big grin
Cum o folosesc? Am auzit ca fie o amestec cu balsam si apoi o aplic pe par fie o pun in apa calda si imi pun varfurile in apa Daca incerc cu balsam/apa cat timp las in par?happyDupa cate spalari dispare? Pateaza? Trebuie sa am parul ud sau uscat?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mexx99 a răspuns:

Bună. Eu de două zile m-am vopsit la vârfuri. Pune apă într-un bol şi pune cam jumătate de sticluţă, asta depinde de cât de roşie vrei să iasă culoarea. Împarte-ţi parul in două părţi şi i-a două elastice. Eu zic să îţi impleteşti părul ca să nu te deranjeze, dar să laşi părul până unde vrei să îl vopseşti neîmpletit. Pune pe rând fiecare ''codiţă'' în bol şi lasă-l în jur de 3-4 min. Asigură-te că porţi un tricou vechi sau chiar şi mănuşi deoarece daca ai să te picuri din haine NU mai iese culoarea. Foloseşte in prosop eventual, dar îţi recomand să ţi-l usuci cu uscătorul de păr. Mi-e sincer mi-a pătat pielea, în zona gâtului deci fii atentă. Însă nu îţi face griji, că iese repede din piele. Dispare după prima spălare acea culoare frumoasă, şi vei avea una spălăcită pâna chiar la a patra spălare. Apa va fi roz laughing.
Funda?

1 răspuns:
| Changes a răspuns:

Eu am pus într-un bol cu apă şi apoi mi-am ţinut vârfurile cam 5 minute. După asta te speli pe cap, fără şampon, până când din păr nu va mai ieşi deloc culoare. Dispare treptat, în jur de 2-3 săptămâni trece.