| Ionicka a întrebat:

Am nevoie de ajutor.Mi se ingrasa parul repedee,aseara m-am spalat pe par si in seara asta deja avea o tebta de par gras,maine seara o sa fie dezastruos asa ca IAR o sa trebuiasca sa ma spal.
Vreau o masca de par pentru parul gras,nu vreau linkuri, vreau metode pe care le ati folisit si voi si am mers.
Va roog! Fundita raspunusului celui mai bun happy

7 răspunsuri:
| Paula012 a răspuns:

Foloseste samponuri, masti si conditionere Syoss ..Doar acestea m-au ajutat )

| tzus a răspuns:

Dai cu shapoon dupa cu lamaie, clatesti foarte bine iar shapoon si dupa un balsam bun.

| Crisツ a răspuns:

O prietenă de a mea a fost în exact aceeași situație. S-a dus la dermatolog și acum nu mai are nici o problemă. I-a dat un șampon foarte bun.
Sau dacă vrei ceva mai naturist ai putea folosi oțet sau suc de lămâie o dată la 2 spălări.

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Foloseste sampon uscat, te ajuta inca o zi sa nu te speli pe cap.

| BiuL a răspuns:

Cumparati un sampon uscat. E ca un spray, il aplici pe parul uscat si in cateva secunde te scapa de luciul inestetic. Gasesti la DM.

| Beautyroom a răspuns:

Salut. Iti recomandam acest produs:
http://www.beautyroom.ro/......r-gras_822

Cu un extract de 9 plante si ulei esential de lamaie regleaza secretia de sebum si in timp mareste perioada intre samponari.

Succes :)

| Laura927 a răspuns:

Buna,vreau sa incep prin a-ti spune ca samponul uscat nu te va ajuta sa scapi de ce ai tu, o super secretie de sebum.
Samponul uscat este pentru parul imbibat cu diferite mirosuri neplacute( stiu ca spune pe eticheta ca face etc.nu este adevarat,parul gras nu il poti " pacali" )
Ce ai de facut este sa mergi la farmacie si sa ceri un sampon pentru par gras( nu folosi samponuri din supermarket care promit ca functioneaza impotriva ingrasarii parului),sampoanele din farmacii nu sunt degeaba in farmacii.
Glandele sebacee se activeaza in momentul in care sunt incalzite( feon,placa de par,caldura corporala etc.),cu cat mai putin folosim caldura pentru scalp cu atat mai bine.
Parul " gras" nu poti scapa de el niciodata,el tot revine cand renuntam la samponul antiingrasat din farmacie.
Asa ca tot timpul trebuie sa dispunem de produse care nu sunt grase( ulei de ricin, balsam de par, etc)
Trebuie sa eviti cat de mult sa " dai cu mana prin par", imprastii grasimea pe toata lungimea parului asa, plus ca noi avem un ulei natural pe mana care ajuta la ingrasarea parului.
Foloseste doar http://www.solostocks.com/......as-7680946 doar la varfuri ( face miracole, este putin mai scump dar il ai cel putin 6 luni, chiar daca il vezi asa mic)

Cam atat ai de facut.
Si eu am problema cu parul gras, folosesc sampon de la farmacie si gelul ala de par la varfuri si este super, ajung la 4/5 zile fara sa imi spal parul( a 5 zi il spal pentru ca incepe sa ma " manance",nu pentru ca este gras)
Bafta cu parul!
Sper ca te-am ajutat cat de putin.
Ps. poti lua o lamaie, o tai in jumate si iti freci parul la radacina cu ea, ajuta mult, dupa folosesti samponul cu apa nu ft calda, mai bine putin mai rece.