| Andwta a întrebat:

As dori sfatul vostru in legatura cu lotiunea cu beta-caroten inainte de expunere la soare de la avon. Mi-a spus cineva ca iti ramane pete pe piele dupa un timp. Voi ce parere aveti? Sa mi-l cumpar?

Răspuns Câştigător
| GandesteRapid a răspuns:

Cumpara-l fara griji. Capeti pete decat daca esti alergica la respectiva substanta. Prietena mea o foloseste si nu este nici o problema

| Andwta explică (pentru GandesteRapid):

Si cat rezista pe piele?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Beta-caroten este extras din... morcovi!

Un kilogram te costa 2-3 lei.
Cureti si razulesti morcovii, le storci si zeama scursa la stoarcere o aplici in loc de "crema speciala" scumpa (sau o poti si bea). Contine multa vitamina A, buna atat pentru vedere, cat si pentru piele.

| Andwta explică (pentru Bula):

Eu as crede s-ar vedea cum ai fi murdata. Nu am auzit de aceasta metoda. E interesanta, dar nu am timp.

| Bula a răspuns (pentru Andwta):

In plus, Beta-caroten este si un colorant natural, tot extras din MORCOVI.
Se foloseste foarte des pentru "colorarea frumoasa" a produselor alimentare.
Deci da, poate vopsi temporar si pielea.

| Andwta explică (pentru Bula):

Eu am sa incerc totusi lotiunea. Mai ales ca acum e la reducere

| Clorox a răspuns:

Buna seara, iti sugerez sa nu-ti iei de la Avon si sa te duci la o farmacie, daca esti mai sensibila de piele du-te la un dermatolog...

| Andwta explică (pentru Clorox):

Nu sunt sensibila! L-as incerca de curiozitate.