| Nanami利 a întrebat:

Care este diferenta dintre oja permanenta si cea semipermanenta? Si pe care mi-o recomandati? Funda.^^

5 răspunsuri:
| PinkPanther001 a răspuns:

Iata asemanarile:

-amandoua se usuca in lampa UV 1-3 min sau in lampa LED 30 sec, in functie de specificatiile producatorului.
-oja permanenta si oja semipermanenta au cosistenta unui gel UV mai fluid. As putea spune ca amandoua au cosnistenta unei oje normale care nu se usuca niciodata la aer.
-amandoua rezista pe unghii intre 2-4 saptamani daca se aplica corect urmand pasii indicati de producator.
- nici una din ele nu se toceste la varf si trebuie intretinuta culoarea pentru ca unghia a crescut destul de mult si se vede urat la cuticula.
- amandoua ofera rezistanta unghiilor scurte si le ajuta sa creasca fara sa se rupa sau exfolieze, oferind ungiei suportul de care are nevoie. (exceptie fac unghiile foarte degradate si exfoliate in profunzime, acestea necesitand un suport de vitamine si intaritori pentru a se regenera)
- nici una nu ingalbeneste unghia naturala daca este aplicata corect cu primer, strat de baza

Si acum diferenta:
-uneia i se spune Oja PERMANENTA, iar celeilalte i se spune Oja SEMIPERMANENTA.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PinkPanther001):

Buna, ai idee ce m-ar putea ajuta sa nu mi se mai exfolieze unghiile. Sunt taiate foarte scurt si totusi se exfoliaza foarte mult.

| PinkPanther001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Timp de 10 zile consecutive dizolvăm în apă călduţă o linguriţă de sare de mare (în stare brută, nu diferite produse frumos mirositoare ce conţin şi sare) şi ne tinem mâinile timp de 20 de minute. Tratamentul se reface şi a două lună, de preferabil seara înainte de culcare şi se completează de hidratarea mâinilor cu o cremă (sau ulei de măsline).

| anonim_4396 a răspuns (pentru PinkPanther001):

Multumesc mult. kiss

| Creaatzaa a răspuns:

Permanenta.Oricum cand te plictisesti de culoare te stergi cu acetona. Macar sa tina cat doresti sa o ai.