| Roxx123 a întrebat:

Hey TPU!:*
Ce pot face sa imi ajut parul sa creasca cat mai repede?(in afara de a-mi tunde varfurile)
Dau FUNDA!:*:*
Mersi anitcipat:*!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
În primul rând, indiferent de tratamentul pe care îl vei urma, să nu te aştepti la efecte foarte rapide.
Este foarte importantă alimentaţia, care să cuprindă produse bogate în proteine, cum ar fi: ficatul de vită, ouăle, fasole verde, peşte şi vitamina A, de exemplu morcovii. Se spune că un consum mărit de castravete ar stimula creşterea părului. Poţi, de asemenea să iei vitamine pentru păr: Revalid(este eficient luat cel puţin 3 luni), Miss Vitaal.
Există şampoane speciale pentru creşterea părului: "Şampon nutritiv pentru creşterea părului" de la Favisan, "Şampon cu extract de urzică" de la Corona etc.
Ca tratamente naturiste poţi folosi:
-infuzie de rozmarin, cu care îţi clăteşti părul;
-mască din ulei de ricin, gălbenuş de ou, se amestecă foarte bine şi se masează pielea capului, după 1h se spală părul;
-poţi să-ţi prepari singură un şampon format din 2 gălbenuşuri, 2 linguri tinctură de brusture, 4 linguri apă.
-FOARTE IMPORTANT este masajul zilnic al scalpului, în jur de 5 minute. Poţi efectua acest masaj cu tinctura de ardei iute (foloseşte această tinctură doar de 2 ori pe săptămână).
Te pup!

| ILoveNextTopModel123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt indicate f. multe produse pentru par.si masajul e foarte bun dar frecand scalpul, apar iritatii si matreata.ardeiul iute este f. indicaat, dar distruge firul de par.hairstilista mea mi-a spus toate aceste lucruri si multe altele.si medicul de familie. oricum nici nu stii ce e mai bine, unii zic cumva unii altcumva.dar la mine a mers cu raspunsul meu.:*

8 răspunsuri:
| Mirunikaa02 a răspuns:

Piaptana-l regulat! Nu folosi placi ondulatoare.

| AtateaConditii a răspuns:

Sa il tii prins in coada si sa te dai cu ulei de ricin.

| Isabella95 a răspuns:

Nu folosi vopsea, placa, ondolator.Impleteste-l tot timpul vei fi surprinsa de rezultate. Succes!

| CrazzzyA a răspuns:

Tratament cu ulei de ricin.

| Zbarcea_mari_1995 a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa nu iti arzi parul(nu mai folosi uscatorul, placa, ondulator.etc.)exista anumite seruri foarte bune de la dacia plant (aprox.12.50 lei)

| Roxx123 explică (pentru Zbarcea_mari_1995):

Paihappy eu nu folosesc ondulatoare si din asteahappy doar ca vreau sa imi creasca mai repede!

| ILoveNextTopModel123 a răspuns:

In primul rand parul trebuie sa-ti fie tot timpul curat.desi, daca exagerezi in spalarea parului parul va deveni uleios, tot timpul trebuie sa fie curat si nu va fi uleios.mergi dupa acest program, pe care il fac si eu:duminica baie pe cap cu petrolum, marti baie pe cap, joi baie pe cap si te clatesti cu zeama de lamaie.sambata, folosesti un sampon uscat, deoarece sigur nu vrei ca in weekend sa ai parul jegos.si duminica o iei de la capat.petroleum-ul trebuie lasat pe par 3-4 ore. dupa ce te speli pe par, sterge-ti parul f. bine si lasa-l in prosop 20 de minute. dupa il piepteni cu un piaptan, il perii cu o perie il usuci 90%, iar dupa ce este uscat da cu balsam pe toata lungimea firului de par, nu doar la varfuri.Dar nu aplica balsam pe scalp:scalpul este sanatos si nu are nevoie de balsam.eu nu folosesc balsam, deoarece nu imi place, insa folosesc crema de corp sau poti si crema de maini, desi nu am incercat.seara dormi cu parul impletit in 3. iar ziua, daca stai intr-un oras poluat prinde-ti tot timpul parul. daca ai posibilitati materiale ar fi bine sa dormi pe o fata de perna din catifea, pentru a nu-ti cadea firele de par.+daca vrei sa fii surprinsa de cat de mult ti-a crescut incearca sa nu te uiti la el desfacut.asta e un bonus.si eu vreau sa creasca si fac la fel si se vede diferenta.suuces! funda?:*