| Sophie02 a întrebat:

Ieri am fost la o cosmeticiana sa-mi scoata punctele negre si cosurile si in unele zone inca sunt rosie(cand zic rosie,ma refer ca am gen niste bubite rosii sa zic asa,adica nu este o zona intreaga rosie,sau mai exact, arata ca atunci dupa ce iti storci un cos).Cum as putea scapa de roseata asta?

Răspuns Câştigător
| ruzycciocolata a răspuns:

Am gasit pe net ca tratament naturist usturoiul. Aplicat extern probabil se taie si cu partea umeda tapotezi zonele rosii. Are efect antiinflamator.Incearca,poate trece. Daca nu trece, in ziua balului cand te machiezi foloseste gheata si acoperi cu un corector/fond de ten de calitate. Dar daca nu esti adepta machiajului :ce daca ai cosuri? nimeni nu iti poate reprosa de ce le ai. Sunt normale, la varsta asta toata lumea le are chiar daca noi fetele ne dorim un ten perfect.Banchetul nu inseamna parada modei ci sa te simti bine, sa te bucuri pentru ultima data cu colegii tai. Totusi, daca vrei neaparat sa le ascunzi, foloseste corector big grin

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Dispar dupa 2-3 zile, foloseste o solutie tonica

| BiuL a răspuns:

E normal sa fii asa, ideal e sa iti faci tratamentul inainte de week end sau in vacanta sa nu trebuiasca sa iesi din casa cateva zile. Nu te da pe fata cu nimic pana nu iti trec bubitele, ideal e vreo 2 zile nici macar cu apa sa nu te dai. Ca sa accelerezi vindecarea, poti sa faci niste ceai de musetel, si pliculete folosite le tii pe fata.

| ruzycciocolata a răspuns:

Cand ai fost la salon, ustensilele erau dezinfectate? De multe ori fetele se duc acolo sa isi curete tenul insa ajung acasa cu o infectie de toata frumusetea. Daca s-au umflat inseamna ca s-a infectat cosul. Poti pune un cub de gheata, dar asta e doar de moment. Cumpara o crema antiinflamatoare de la farmacie, sau intreaba cu ce te poti da farmacista.

| Sophie02 explică (pentru ruzycciocolata):

N-am fost la salon, am fost la o fata acasa si din cate am vazut eu a lucrat foarte curat, adica s-a spalat pe maini de multe ori, iar ustensilele cred ca erau dezinfectate thinking Ideea e ca trebuie sa-mi treaca intr-o saptamana pentru ca sambata am banchetul worried

| ruzycciocolata a răspuns (pentru Sophie02):

Am gasit pe net ca tratament naturist usturoiul. Aplicat extern probabil se taie si cu partea umeda tapotezi zonele rosii. Are efect antiinflamator.Incearca,poate trece. Daca nu trece, in ziua balului cand te machiezi foloseste gheata si acoperi cu un corector/fond de ten de calitate. Dar daca nu esti adepta machiajului :ce daca ai cosuri? nimeni nu iti poate reprosa de ce le ai. Sunt normale, la varsta asta toata lumea le are chiar daca noi fetele ne dorim un ten perfect.Banchetul nu inseamna parada modei ci sa te simti bine, sa te bucuri pentru ultima data cu colegii tai. Totusi, daca vrei neaparat sa le ascunzi, foloseste corector big grin

| Pinkfest a răspuns:

Hey! Normal..aia de la salon trebuia sa te faca dupa cu ceai de musetel ca sa numai fi rosie. Dar ma rog. Ce stii unde ai mershappy. Daca nu incearca tu. Multa bafta! big hug ^_^"

| Patricia128 a răspuns:

Incerca sa masezi cu un cub de gheata zonele rosii. funda?happy