| RoxyOnTPU a întrebat:

Imi puteti spune cat de des trebuie curatat turcoazul(piatra semipretioasa)?

3 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Pai cred ca n-are niciun efect daca-l speli in fiecare zi, adica nu e tocmai bine?

Curatarea turcoazului este un proces delicat, care trebuie realizat de o persoana avizata. Cea mai bunacale de a curata un turcoaz este folosirea unei surse de caldura, a apei inspumate si a unei perii moi.Este important ca piatra de turcoaz sa se usuce imediat cu o carpa.

http://ro.scribd.com/doc/78144395/TURCOAZ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Roxy. :)

Ingrijire si pastrare:
Curatarea turcoazului este un proces delicat, care trebuie realizat de o persoana avizata. Cea mai buna cale de a curata un turcoaz este folosirea unei surse de caldura, a apei inspumate si a unei perii moi. Este important ca piatra de turcoaz sa se usuce imediat cu o carpa.Parfumul si alte produse cosmetice vor ataca si modifica culoarea turcoazului. Expunerea prelungita la lumina directa a soarelui poate, de asemenea, decolora sau deshidrata turcoazul.
In cazul in care se poarta bijuterii cu turcoaz, produsele cosmetice, inclusiv cremele de protectie solara si fixativul, ar trebui sa se aplice inainte de punerea bijuteriilor de turcoaz. Bijuteriile cu turcoaz NU trebuie purtate la plaja sau cand se innoata. Turcoazul poate fi afectat in mod negativ daca se depoziteaza intr-un ambalaj etans.

Sursa : http://allex-jewellery.blogspot.ro/2009/11/turcoazul.html

| Kasia a răspuns:

O data pe saptamana lasat sub un jet de apa.eu asa fac.