| Cookie21 a întrebat:

Imi ziceti si mie ce culoare de fard de pleoape se potriveste cu ochii verzi? Fundita love struck

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fardul este cea mai importanta piesa a machiajului ochilor. Culoarea care se potriveste perfect ochilor verzi este movul, violetul Dar si tonurile de maro evidentiaza verdele ochilor tai. De asemenea, rozul deschis si nuantele de crem pot fi folosite pentru un machiaj perfect.

Pentru un look dramatic, incearca sa folosesti in coltul exterior si pe arcada ochilor verde inchis sau kaki.

3 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Roz deschis, mov, albastru deschis

| lentzig a răspuns:

Machiaj pentru ochii verzi

Femeile cu ochii verzi nu trebuie sa-si faca griji in privinta machiajului, deoarece exista tehnici si modalitati de combinare a culorilor pe care le poti folosi pentru a-ti pune ochii in evidenta. Citeste mai departe pentru a afla ponturi si tehnici de machiaj pentru ochii verzi.

Link-uri
Machiaj nunta
Machiaj mireasa 2010
Machiaj de seara
Femeilor cu ochii verzi le este greu sa experimenteze diferite machiaje de nunta, pentru ca se tem de faptul ca le va strica aspectul dramatic al ochilor lor verzi.

Daca ti-am spune ca nu mai trebuie sa-ti faci griji si ca ochii tai dramatici pot fi dramatizati in continuare? Suna bine, nu? Ochii verzi pot fi mariti folosind nuantele potrivite de fard de pleoape, rimel si dermatograf.

Tot ce trebuie sa stii este ce culori sa folosesti pentru machiajul tau si cum sa le combini. Mai jos sunt mentionate cateva ponturi pentru machiajul ochilor si tehnici de aplicare a machiajului pentru ochii verzi-caprui.

Machiaj pentru ochii verzi - Culori si nuante

Din moment ce obiectivul nostru este sa dramatizam si sa punem in evidenta ochii verzi-caprui si nu sa-i diminuam, trebuie sa folosesti nuante care sa nu concureze cu culoarea ochilor tai.

Daca ai ochii de culoare verde inchis, alege culori mai deschise si daca au o nuanta deschisa de verde-caprui, alege culori mai inchise.

Culorile trebuie asortate in functie de ocazie. Alege culori ca piersica, violet, mov, maro, bronz, liliachiu, kaki si bej pentru machiajul ochilor verzi.

Culorile fardurilor si ale creioanelor pentru ochi trebuie combinate; nu se foloseste aceeasi culoare pentru amandoua.

Fardurile in nuante de gri taupe, coral, cafeniu si violaceu dau foarte bine si creeaza un efect dramatic in cazul ochilor verzi.

Ponturi pentru aplicarea fardului de pleoape pentru ochii verzi

Cea mai importanta etapa in machiajul ochilor verzi este aplicarea fardului de pleoape. Alege oricare dintre nuantele mentionate mai sus si evita nuantele de roz, alb, gri si albastru. Alege o culoare deschisa pentru iluminator.

De exemplu, un iluminator violaceu este potrivit. Aplica-l pe arcada o singura data si in mod egal. Apoi, aplica o nuanta mai inchisa, de exemplu mov, in pliul ochilor si ingroasa-l bine, pana cand fardul este aplicat bine peste pliu. Aceasta combinatie de violaceu si violet inchis va conferi un efect puternic ochilor verzi.

Pentru un look mai subtil in machiajul de mireasa, poti folosi o combinatie de bronz deschis si maro.

Machiaj mireasa
Ponturi pentru folosirea creionului sau a tusului pentru ochii verzi

Creionul, in cazul ochilor verzi dati cu fard, va evidentia machiajul. Cel pentru ochii verzi-caprui trebuie sa fie auriu, gri inchis, in nuante de pruna sau violet sau nuante de maro si bronz.

Contureaza coltul exterior al pleoapei si ridica usor linia. Fa acelasi lucru si pe partea exterioara a pleoapei inferioare. Daca folosesti un tus, lasa-l sa se usuce bine si ai grija sa nu clipesti ca sa nu te mazgalesti.

Ponturi pentru aplicarea rimelului

Rimelul pentru machiajul ochilor verzi trebuie sa fie transparent sau orice nuanta de maro. Aplica rimelul uniform, dupa ce ai folosit un ondulator pentru gene.

(sursa foto: Roxana Cretu)

Machiaj de nunta fumuriu pentru ochii verzi

Pentru a da un aspect fumuriu ochilor verzi, incepe prin a folosi o baza de fard sau un anticearcan. Aplica nuanta mai inchisa pe pliul ochilor in mod egal, astfel incat sa se ingusteze spre colturile externe ale ochilor. Foloseste pentru acestea nuante mai inchise decat in cazul celor interne. Aplica tusul pe toata pleoapa superioara si pe pleoapa inferioara pana la jumatate.

Defineste sprancenele cu pudra maro inchis pentru sprancene.

Dupa ce ai terminat machiajul pentru ochii verzi, poarta-l cu incredere si intampina toate complimentele cu un zambet!

| Conanry99 a răspuns:

Cel mai bine ti-ar sta cu culori mai plae exemplu:roz deschis,crem,albastru deschis chiar si un pic mai inchis,un mov deschis, verde inchis si chiar galben, sper ca te-am ajutat