| gabytza99 a întrebat:

Hey! Vreau si eu un sfat:eu as vrea sa ma fac designer vestimentar dar nu prea am talent la desen, asa cum ar trebui sa am...desi cred ca mi se potriveste foarte bine acest lucru nu stiu ce sa fac? Voi ce ati face in locul meu? Ce meserie cam la acelasi nivel mai stiti?

Răspuns Câştigător
| Holocaust a răspuns:

Pai daca nu ai talent la desen, cum vrei sa ajungi designer?
Eu una am, dar m-am axat pe arhitectura.si medicina.
Si eu cand eram mai mica,vroiam sa devin designer,pana mi-am dat seama, ca e o meserie de rahat, sincer.Mai vroiam sa devin gimnasta,si desi ma pricep, nici asta nu e ceva de viitor, pentru ca e o limita de varsta.Nu cred ca ai mai face vreo schema ceva la 40 de ani.Ma gandesc ca ai 12 ani.Ai destul timp sa te gandesti, deci nu dispera.
Mai poti incerca sa desenezi mai mult, daca chiar iti place.Eu cred ca cu timpul vei deveni mai buna.Si acum, cand ma uit la desenele mele de la 7ani, ma apuca rasul, dar la cele actuale.eh,e altceva.
Bafta!

| gabytza99 explică (pentru Holocaust):

Cred ca ai dreptate, dar m-a atras foarte mult felul in care se creeaza rochiiile, doar ca atunci cand m-am interesat mai bine si cand am aflat ca este cam multa munca.Desi nu prea am foarte mult talent la desen dar pot spune (dupa profesori) ca desenez bine, sper ca acest lucru (de a desena rochii) sa fie doar un fel de hobby. Ms pentru sfat!

| Holocaust a răspuns (pentru gabytza99):

Cumva e o meserie frumoasa,nu zice nimeni sa nu incerci, dar preferabil s-o faci doar daca sti in ce te bagi.
Si eu am lasat desenul pe locul doi, drept hobby.Anul asta am inceput clasa a 9-a.Initial am vrut sa dau proba la liceul de arte din oras.Inca cred ca aveam destule sanse,insa majoritatea mi-au spus ca e mai bine sa fac un liceu bun, de la care sa pot urma orice facultate, si n-am mai dat proba.Multi colegi se intreaba cum de n-am ajuns la arte...
Poate ca dupa cei 4ani de liceu, voi ajunge la facultate: 1.arhitectura; 2.medicina.
Eu zic ca e bine deocamdata sa pastrezi asta ca hobby.N-ai de unde sa stii ca n-ai talent deloc.Eu intr-o luna din vacanta de vara,cred ca desenam ceva in fiecare zi,desene animate,actori din filme,cladiri,tot ce-mi venea in minte, si pot sa zic ca apareau rezultate.
Incearca sa iei o revista de moda, si sa desenezi ceva din ea.Cate putin, cate putin.
Bafta!

3 răspunsuri:
| anonymousxD a răspuns:

De ce crezi ca ti se potriveste meseria de designer vestimentar daca tu nici macar nu ai talent la desen? thinking
Ca sa iti dai seama de acest lucru inseamna ani de exersat realizarea schitelor si ani de citi tot felul de carti din acest domeniu,nu poti sa spui ca ti se potriveste o meserie daca nici macar nu stii daca ai calitatile necesare si nici nu te-ai documentat prea bine despre aceasta.
Parerea mea este sa incerci sa iti faci o lista cu calitati si defecte, iar apoi vazand ce calitati ai (de ex: imi place sa ascult cand o persoana are o problema, imi place sa dau sfaturi si sunt o buna prietena dar sunt si comunicativa) din exemplul ala reiese ca poti sa te faci psiholog. Sper ca ai inteles la ce m-am referit.
Iti urez numai bine si spor in a gasi meseria perfecta pentru tine. happy