| iwannabeperfect a întrebat:

In ce consta feminitatea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea, sa fi feminina inseamna sa te imbraci in rochii, pantofi / balerini, sa fi intotdeauna aranjata, sa fi cuminte, sa vorbesti frumos, sa demonstrezi ca esti educata prin diferite gesturi, dar nu inseamna ca daca nu corespunzi cu niciunul din exemplele astea nu esti feminina, fiecare cu stilul ei propriu.
Mai bine "baiat", dar cu stil propriu, decat fata cu stilul alor sute de fete.

9 răspunsuri:
| CinevaCuNumeDiana a răspuns:

Eleganta! happy

| FabianelSHAF a răspuns:

Sa fii cat mai femeie adica Desteapta, frumoasa etc.

| Mwha a răspuns:

In a fi femeie. LOL rolling on the floor Puneti niste intrebari stupide ca sa va dati in spectacol.

| BanNalL a răspuns:

Feminitatea consta in finete, rafinament si eleganta, oricum eu cred ca cel mai mult conteaza sufletul unei persoane degeaba ai tot ce am precizat mai sus daca esti "batuta in cap"....PS:Sper ca te-am ajutat funda? happy

| OnuOnulică a răspuns:

Fetitele invata ca trebuie sa fie cochete, atragatoare, iubite. Cu alte cuvinte, de foarte devreme, femeile stiu ca aparenta lor este atributul esential in succesul ulterior. Asa sa fie? Cele emancipate de sub imperativul cochetariei cu orice pret se simt cumva incomplete. Dar nu mai putin femei.
Insa ce este feminitatea? Ce inseam­na sa fii feminina? Feminitatea reprezinta un avantaj sau un dezavantaj in zilele noastre? Psihologul si specialistul in psihoterapie familiala si de cuplu Cosmina Pacurar afirma: „in multe cazuri feminitatea este definita ca fiind o caracteristica atribuita identitatii femeii, avand ca elemente compo­­nente supunerea, blandetea, rabdarea, bunatatea, sensibilitatea. Ea nu tine de latura psihologica a acesteia."

| Sadic a răspuns:

Inteligenţă.

| onasis1961 a răspuns:

Feminitatea este de fapt un set de reguli ce guvernează comportamentul și înfățișarea femeilor, reguli ce subsumează existența feminină eticii grijii, sacrificiului de sine pentru realizarea celuilalt (soț, copii) și conformării la un model masculin de atractivitate sexuală.

| Crucified a răspuns:

Onulică nu ştie altceva decât copy/paste.

| wolder a răspuns:

In naturalete si eleganta.
cred ca fiind naturala exprimi feminitate