| speranza a întrebat:

In ultima perioada am observat ca imi pica genele.Este din cauza stresului sau de ce?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Căderea genelor poate avea cauze diferite, de la rimel până la cauze interne (afecţiuni ale tiroidei etc) sau afecţiuni ale ochiului (blefarită); genele pot cădea şi dacă frecăm ochiul sau dacă folosim cleştele pentru întors gene.
Pe de altă parte, este firesc ca genele să mai cadă- ele se regenerează, dar dacă fenomenul căderii lor ia amploare trebuie să consulţi medicul pentru a identifica cauza.
Utilizarea unor produse cosmetice de calitate, o dietă echilibrată şi nu în ultimul rând o igienă strictă ar putea stopa căderea excesivă a genelor dacă aceasta nu se datorează unor cauze medicale.
O zi cu zâmbet să ai!

11 răspunsuri:
| Ezyo a răspuns:

Probabil de la rimel, daca ai gene lungi si negri eu zic sa nu folosesti o perioada, vezi daca se schimba ceva...

| BoAfan a răspuns:

De la frig si de la sters.

| Raluka111 a răspuns:

De la stres si de la dezechilibrari hormonale.
Funa?big grin

| DontHateMe a răspuns:

Daca te pensezi e logic ca de la asta daca nu nu stiu

| speranza explică (pentru DontHateMe):

Si chiar daca ma pensez, nu are nici-o legatura pensatul cu caderea genelor!

| DontHateMe a răspuns (pentru speranza):

A scuze am avut o zi grea

| greatLOL a răspuns:

De la frig si din cauza stresului, sau folosesti o crema de fata care nu-ti prieste. Funda?

| speranza explică (pentru greatLOL):

Nu folosesc crema zilnic, mai rar.Ma deranjeaza pentru ca pica, desi le am foarte lungi si negre.Ar fi ceva, o idee, ceva cu care pot da pe ele ca sa creasca? Stiam de uleiul de ricin.Asa este?

| greatLOL a răspuns (pentru speranza):

Este un ulei destul de folositor.Incearca!

| Undercover10 a răspuns:

Buna! Am o colega cu aceeasi problema, ii cad genele si pleoapele sunt rosii. Din cate stiu de la ea, are conjunctivita (ceea ce cred ca ai si tu), foloseste un tratament special.Ar fi bine sa te duci la un control oftalmologic si acolo iti spune exact ce tratament iti trebuie!

| speranza explică (pentru Undercover10):

Eu nu am pleoapele rosii, nu cred ca am conjuctivita.Cred ca este de la rimel sau mai poate fi din cauza dietei dezechilibrate.