| anonim_4396 a întrebat:

Intotdeauna cand merg la cumparaturi imi iau lucruri de care nu am neaparat nevoie: clame de par, cercei, papitoi de plus, cosmetice.Am foarte multe si tot nu ma satur de cumparat.Sunt (un pic) dependenta de cumparaturi. Ce ar trebui sa fac? Sa cumpar in continuare? Sau sa imi strang banii de acum inainte?

Răspuns Câştigător
| Amery a răspuns:

Si eu fac la felhappy. ceva gen"am bani si trebuie sa ii cheltui neaparat", nu nu cred ca esti dependenta, dar cred ca ar fi mai bine sa iti strangi banii o sa iti fie de folos.winkinghappyxd

5 răspunsuri:
| Biencush a răspuns:

Daca asta e placerea ta, de ce sa te opresti de tot? Poti deveni insa mai selectiva si sa te gandesti de 2 ori inainte sa iti iei tot ce iti doresti, Nu ai sa renunti la toate, toate, dar vei reduce macar la jumatate cheltuielile inutile.
Sau te poti motiva altfel.Strange banutii o perioada mai mare de timp, o luna, de exemplu, iar cu banutii iti iei lucruri mai valoroase, gen hainute, sa fii in pas cu moda si sa ai satisfactia ca sunt cumparate din aconomiile tale, nu de catre parinti.

| ღβ3b3LuSa a răspuns:

Incearca sa te abtii sa cumperi atetea lucruri, poti sa iti cumperi dar mai putine.Inceraca sa iti economisesti bani si sa iti cumperi ceva folositorwinking

| MariaO a răspuns:

Buna!
De asemenea, pleaca e acasa cu o lista clara in minte cu ce iti trebuie, neaparat. O alta idee ar di sa nu iti iei la time mai multi bani fata de o anumita suma ( pa care o stabilesti tu). Astfel, dupa ce depasti suma, nu mai poti lua nimicbig grin

| mean a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa stringi banii... Intr-o zi vei vedea altceva, insa iti vei da seama ca toti banii i-ai cheltuit pe cele scrise de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai cheltui banii aiurea, nu are nici-un rost. Ia-ti doar ceea ce-ti trebuie, iar ca sa nu mai ai tentatia sa cumperi tot felul de maruntisuri inutile, ia-ti la tine doar banii necesari pentru prioritati.