| aNNa_5162 a întrebat:

Intrebare pentru fetebig grin:stiti ceva crema foarte buna pentru vergeturi?
nu scap de ele nici cumcryingcrying

Răspuns Câştigător
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Foloseste creme care contin vitamina E, A si C si cel mai bun este crema cu extract de untul de cacao este foarte bun. fa-ti masaj cu lavanda si rozmarin si ulei de ienupar si uite si o reteta care poti sa o prepari acasa; 6 linguri de ulei de masline, 6 linguri de gel de aloe vera, 4 fiole cu vitamina A, 4 fiole cu vitamina E si 4 fiole cu elastina, cateva picaturi de tinctura de propolis si o jumatate de lingurita de crema de galbenele. aceasta crema o poti folosi pe intregul corp.

3 răspunsuri:
| Mina a răspuns:

Sa stii ca uleiul de bebelusi ajuta mult in tratarea vergeturilor. Mai poti sa folosesti de la TRANSVITAL -BALSAMUL CU BITTER SUEDEZ. Nu este foarte scump, in jur de 15 lei. Este foarte eficient, merita incercat!

| scarly86 a răspuns:

Sunt creme de la diverse firme, insa necazul este ca vergeturile vechi vor ramane acolo, putand fi indepartate doar chirurgical. cele ce ti apar acum reactioneaza la creme, iarasi daca te dai preventiv pe zonele predispuse:solduri, picioare, sani, brate. ia ti de la firme cunoscute gen vichy.

| madalina_5722 a răspuns:

Ce contin cremele anti-vergeturi?

Sunt imbogatite cu zinc, vitamine (A, B5, C, E), calciu, fluor, salvie, siliciu, alge verzi, levantica, lemn dulce, ulei din germeni de grau, iedera, elastina si extract de castan. Toate aceste vitamine
, minerale si plante
naturale, contribuie la mentinerea elasticitatii pielii si a imbunatatirii circulatiei sanguine.

Cremele anti-vergeturi cu vitaminele A, C si E le puteti folosi inainte ca vergeturile sa apara, deoarece ajuta la hidratarea pielii si implicit la stoparea "crapaturilor" sau a cicatricilor. De asemenea consumati mult zinc sau alge-verzi pentru a stopa raspandirea vergeturilor sau inmultirea lor.

O crema excelenta pentru vergeturi este cea formata din jumatate de avocado, 6 capsule de vitamina
E, 4 capsule de vitamina A, 2 linguri de gel aloe vera, 2 linguri de ulei de masline extravirgin, 5 picaturi de zinc lichid, jumatate de lingurita de praf din alge verzi si 1 lingurita de siliciu.

Cum o prepari?

Zdrobiti fructul de avocado si amestecati-l cu vitaminele A si E. Formati o pasta adaugand si celelalte ingrediente, dupa care intindeti pasta pe zonele afectate. Lasati-o sa actioneze 30 de minute. Repetati zilnic si veti vedea rezultatele!

Vergeturile odata aparute cu greu dispar sau pot fi vindecate, cel mult ele pot deveni albe-sidefii. Ele pot disparea doar in cazul in care sunt tratate cu laser.