| papushika_1947 a întrebat:

M-am frezat, ma stricat la cap, ce pot face sa-mi creasca mai repede parul, am nevoie de ajutorrrrrrrr.sadsadsadfunda

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Parul nostru creste de la 12 la 15 centimetri in fiecare an (deci cam 1-1,5 cm pe luna). Retetele pentru cresterea rapida a parului au de fapt rolul de a favoriza cresterea normala si sanatoasa a acestuia. Tratamentele pentru cresterea parului au ca scop intarirea radacinii si evitarea fragilitatii firului de par. Un scalp sanatos si curat este un mediu favorizant pentru cresterea normala a parului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problema. Cauta la farmacii vitaminele A, B, C, E si Zn. Rezultatele nu vor intarzia sa apara.
- Periaza-ti bine parul. Periatul cu o perie lata si captusita stimuleaza circulatia sangelui. Repeta acest lucru dimineata si seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!
- Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara.
- Uleiul de ricin sau de masline sunt remediile naturale perfecte pentru parul deteriorat. Ajuta la mentinerea sanatatii scalpului, si se recomanda aplicarea lor seara, dupa o incalzire prealabila, si clatirea parului dimineata, dupa ce l-ai lasat sa actioneze intreaga noapte.
- Mastile cu Henna incolora (se gaseste la farmacii si in magazine cu produse naturiste) intaresc firul de par si il fac mai gros, mai rezistent, mai sanatos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de par, la fel si praful, la care te expui in fiecare zi, si obiceiul de a-ti trece frecvent mana prin par, este foarte daunator.
- Ceaiul verde este si el un remediu eficient impotriva caderilor parului. Bea trei cani de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar in timp vei vedea, cum parul isi recapata sanatatea si stralucirea.
- Otetul poate fi folosit si el pentru stimularea cresterii parului. Asigura o buna circulatie a sangelui la nivelul scalpului si mentine sub control cantitatea de sebum, care impiedica cresterea normala si sanatoasa a firului de par.
- Evita cafeaua, alcoolul si tigarile. Somnul de noapte este si el foarte important.
Nu intrerupe tratamentul dupa primele efecte, ci continua pana la sase luni (cel putin). Vei avea un par sanatos, bogat, rezistent si stralucitor. Succes! Numai bine!

| Biby a răspuns:

Buna!
Cea mai rapida solutie este uleiul de ricin. Ajuta la cresterea parului destul de mult.
Tratament pentru par

Acest remediu naturist este recomandat mai ales pentru parul uscat. Incalzeste jumatate de cescuta de ulei de ricin, aplica-l pe parul ud si maseaza scalpul pentru cateva minute. Ia apoi un pieptene cu dintii rari si trece-l prin par de cateva ori. Inmoaie un prosop in apa calda, stoarce-l si inveleste-ti parul cu el. Dupa 15 minute spala-ti parul cu sampon pentru a indeparta uleiul. Vei obtine un par matasos si stralucitor. In plus, uleiul de ricin iti va hrani scalpul indepartand matreata si ajutand parul sa creasca.
1. Masca cu ulei de ricin

Se recomanda amestecul intr-un recipient a 2 linguri de ulei de ricin, 2 linguri de miere de albine si 10 picaturi de vitamina A uleioasa. Se amesteca bine si se aplica pe par masand la radacina timp de 5 minute. Apoi masca se lasa in continuare sa actioneze jumatate de ora. Se recomanda acest tratament de 4 ori pe saptamana.
Sper ca te-am ajutat!

| missbee a răspuns:

Aplică ulei de ricin pe rădăcini, masează scalpul și clătește. Fă asta timp de câteva săptămâni mereu înainte să faci baie. Se găsește la farmacie și costă vreo 3-4 lei o sticluță. Ajută la creșterea mai rapidă a părului. Oricum, nu te aștepta la minuni... părul crește într-o lună în jur de 1 cm. Cu uleiul de ricin va crește 1, 5.

Baftă!

| IoanaTempah a răspuns:

Tratament cu ulei de ricin

O masca formata din ulei de ricin, ulei de masline, ulei de migdale, o fiola cu vitamina A si o fiola cu vitamina E, aplicata pe par timp de 30 de minute poate face minuni. Nu numai ca iti va ajuta parul sa creasca mai repede, dar il va hidrata intens. Trebuie sa ai grija doar sa samponezi bine parul la final pentru a curata orice urme de ulei sau grasime.

| 7r31 a răspuns:

Ulei de ricin
Ulei de masline
Un galbenus
Zeama de lamaie

Din astea faci o masca o aplici pe par si dupa speli parul normal cu sampon. De asemenea poti cumpara de la farmacie vitamina B, care e foarte buna pentru par, in fiole si sa torni o fiola sau doua in samponul cu care te speli pe cap. Face minuni!

| ღKittyღ a răspuns:

Foloseste ulei de ricin si aplical in fiecare zi cand itifaci baie pe cap...nu pui mult
pui 4-5 picaturi si te speli asa cum te speli si cu sampon...