| InfinitateDeCuvinte a întrebat:

M-am saturat sa-l aud pe tatal meu spunand:,, Au altii ce aveti voi?" De parca avem cine stie ce.Se supraapreciaza, in timp ce eu ma consinder cea mai inutila persoana de pe Pamant. Nu, nu am ceea ce imi doresc.Ma multumesc cu cat am, dar oricine si-ar dori mai mult. Mi-as dori pentru inceput sa am un dormitor asa: http://www.tamplariemobilier.com/mobilier-dormitor.htm, dar mai am de visat;))

Intotdeauna am invatat destul de bine si am avut medii bunicele(peste 9.50), dar ei(parintii) nu au apreciat niciodata asta, supunandu-mi ca nu sunt buna de nimic si ca n-o sa fac nimic in viata. Vreau sa invat in continuare pentru a putea realiza ceva in viata. Ce meserie credeti ca mi s-ar potrivi, avand in vedere ca sunt la filologie, imi place mult romana(scriu poezii, compuneri, m-am apucat de un roman), cu limbile straine stau binisor(mai putin cu >engleza:" ), imi place sa analizez oamenii, modul in care gandesc, imi place sa-i ajut, imi place sa scriu, sa visez chiar:))?

Dau fundita si vot celor mai bune raspunsuri!

4 răspunsuri:
| DyaElla a răspuns:

Buna!
Problema pe care o ai u e una bazata pe incredere si multumire. Parintii tai nu sunt suficient de multumiti de tine si de felul tau de perceptie. Incearca sa-ti gasesti limitele: invata cat poti, ascultai, nu le reprosa in fata ce te doare pentru ca asta asteapta ei. Incearca sa fi stramta legatura a familiei tale, incearca sa fiti uniti. De ex. un gest frumos atrage atentia parintilor: preparale cina intr-o seara, vor fi foarte incantati!
Urmeaza cu precizie pasii acestia si iti vei dorii cea ce vrei. Gandeste pozitiv, fi optimista, te va ajuta mult.
In privinta carierei tale, opteaza pentru o meserie de :
psiholog
invatator/profesor/educator (daca iti place lb. romana te poti face profesor de Limba si Literatura Romana)
Scriitor
asta depinde de tine si de ce iti doresti... eu una, nici nu stiu unde sa dau la anul dupa examenul de admitere, imi plac multe materii.
Pwp :* Bafta...Ai grija de tine!

| CoquineNoire a răspuns:

Parintii tai merita impuscati.
pana la urma,tu nu trebuie sa te lasi prejos sau descurajata de parintii tai,dar pana l urma ce fel de parinti sunt aia care nu sunt multumiti de un copil silitor,cuminte etc,nu sunt normali?
lasa,draguta,invata pentru tine,lupta sa fii tu fericita,bravo tie ca esti talentata si iti pui ideile pe hartie,pentru ca niciodata nu stii de unde rasare norocul si poate vei deveni o scriitoare cunoscuta.
poti fi psiholog,daca iti place sa ajuti,sau profesoara,orice vrea inima ta, oricum in Romania nu prea rezolvi nimic chiar daca ai facultate, nu vreau sa te dezamagesc dar asta e adevarul.
bafta!

| Pufi1999 a răspuns:

Avocat

| MeForeverAlone a răspuns:

Bună. În primul și în primul rând, vreau să știi că nu e important ce cred alții despre tine, fie ei chiar părinții tăi. Dacă nu te apreciază pentru ceea ce ești, asta e. Ei vor avea cel mai mult de pierdut. Tu doar nu te da bătută. Aș vrea să te uiți la acest documentar:
https://youtu.be/k5VZ6t0rzgE
Pentru că o să te ajute foarte mult, crede-mă. Acum, în legătură cu viitoarea carieră. Eu în primul rând cred că ai putea să fii scriitoare, dacă îți place să scrii. Îți spun asta pentru că și mie îmi place să scriu, am temrinat un roman și acum i l-am dat domnului primar să-l citească și poate îl va publica. Încearcă să vorbești cu profesorii, spune-le despre talentul tău, poate te vor ajuta să-ți publici romanul și poeziile. Întotdeauna e bine să acționezi, să le arăți celor care te tratează urât că tu poți mai mult. Acum, în al doilea rând, pentru că îți place să analizezi oamenii, modul în care gândesc ei, să-i ajuți, cred că cel mai bine te-ai potrivi ca psiholog. E singurul lucru care mi-a venit în minte. Deci scriitoare și psiholog. Nu ți se pare o combinație perfectă?
Baftă, oricum!