Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ma adresez celor care au avut aparat dentar(si sus si jos): dupa scoaterea lui, ati purtat un alt aparat din plastic numit gutiera doar pe dintii de sus? Daca da, ce efect a avut el?

6 răspunsuri:
| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Chiar acum 2 zile mi l-am dat jos. Pf, in sfarsit am scapat. :)) Pai, dupa ce ti-l da jos, iti face altul. Am inteles ca exista doua tipuri. Unul care se plaseaza in spatele dintilor permanent, sau iti face un aparat mobil pe care il porti doar noaptea. Eu am a 2a varianta. De fapt sunt doua aparate, unul pentru partea de sus, si altul pentru partea de jos. Eu stiu ca se numeste aparat de contentie sau retainer. Uite aici o poza. Exact asa arata si al meu : http://www.oralhealthnet.co.uk/detail/11/retainer/. Scopul lui e de a mentine dintii in pozitia in care sunt, sa nu se deplaseze la loc cum erau inainte sa iti pui aparatul.
Nu stiu cat isi face treaba, pentru ca il port doar de cateva zile, dar banuiesc ca e bun, din moment ce toti doctori il recomanda.
Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai vreo neclaritate, poti sa ma intrebi. Pupici. :*

| Lolypup a răspuns:

Nu nu am purtat, dupa folosirea aparatului dentar dintii erau perfecti ( l-am purtat 2 ani). poate tu ai ceva mai grav!

| Ronnie35 a răspuns (pentru Lolypup):

La mine nu a fost grav. Aveam o masea care a crescut pe locul unui alt dinte. Am inteles ca dupa ce-ti dai aparatul jos, dintii se mai misca si de aceea trebuie purtata gutiera, desi nu-i inteles rostul. La mine nu se misca dintii. laughing Si de aia, ma gandeam ca poate ajuta si la altceva.

| Ronnie35 a răspuns (pentru Ronnie35):

Inteleg rostul*

| Lolypup a răspuns (pentru Ronnie35):

Eu am un colt crescut in loc de canin si de aia am purtat...

| Chanel22 a răspuns:

Buna, eu am in prezent aparat dentar, mi-l dau jos intr-o luna; gutiera se foloseste inainte aplicarii aparatului in sine, pentru corectarea unor anomalii ( in cazul meu a fost vorba de muscatura inversa ). Dupa scoaterea aparatului este necesara purtarea unor aparate de contentie si sus si jos, si depinde de doctor, spre exemplu mie in partea de jos imi va pune in spatele dintilor un fel de sarma ( nu stiu detalii, nu stiu sa explic, stiu doar ca nu se vede ) iar in partea de sus voi purta un aparat pe cerul gurii, doar pe timpul noptii care mda sa zicem ca se poate asemana cu gutiera dar nu e acelasi lucru. Daca mai ai nelamuriri ma poti intreba happy