| loveanddreams a întrebat:

Ma puteti ajutta cu n iste detalii depre cum se face modelul acela de unghii cu ziar? funda:d

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

E simplu. Iti faci manichiura ca de obicei, folosind un lac deshis, alb, un roz pal, bej ceva de genul. Tai 10 bucati de ziar mai mari decat unghiile tale. Eu am folosit vodka dar poate merge si cu spirt, Am bagat degetul in vodka si am apasat bucatica de ziar peste unghie. Am luat o discheta demachianta, am imbinat-o in alcool si am apasat peste bucata de ziar care era pusa pe unghie. Am apasat cateva secunde si a iesit modelul. Am sters cerneala de pe deget cu un betisor de urechi imbibat in alcool. Dai un strat de lac transparent ca atfel se duce cerneala una doua si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca imi aduc bine aminte, trebuie sa inmoi ziarul in spirt dupa care il pui pe unghie (dupa ce te-ai dat cu lac) si mai aplici un strat de lac, dupa ce s-a uscat. Sau cel putin asa cred ca se facea. Stai ca o sa caut clipul si daca il gasesc ti-l trimit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, deci iti faci unghiile cum ti le faci in mod normal, cu lac incolor si doua straturi deasupra de lac de culoare ca lumea, dupa care tai niste bucati de ziar, le inmoi in spirt si le pui pe unghii. Si dupa aplici inca un strat de lac incolor.

http://www.youtube.com/watch?v=k4VQ91nyP6s&feature=fvst

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai doua straturi de oja alba mata, dai cu putin spirt pe unghie si presezi o bucatica de ziar care are scrisul negru mai inchis, si dezlipesti dupa 10 secunde.