| xbox360 a întrebat:

Marti plec la munte si vreau sa stiu daca e ok sa ma imbrac in bluza, pullover si palton negru pentru ca nu am geaca speciala. Este o problema si cu bocancii pentru ca nu stiu unde sunt si o sa imi iau adidasii. E ok daca merg asa? Ma fac de ras in palton negru?

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce e aia "la munte"? Daca vrei sa urci pe munte cu adidasi pe vremea asta, mai bine te arunci in fata trenului si mori mai usor. Plus ca nu dai bani pe transport pina la munte degeaba... Daca vrei sa mergi la vreo pensiune sa iti bei mintile si atit, atunci poti sa pleci si in pijamale.
P.S. Nu e de gluma cu urcatul pe munte iarna.

| Teardrop a răspuns:

Nu, nu e "ok".

Ceea ce-i spus tu aici e sinucidere aproape. Îţi scriu presupunând că eşti viu şi mai ai toate degetele.

S-o luăm cu începutul. E iarnă, 12 ianuarie 2015(când ai fost tu pe munte). Zăpadă, apă, ninsoare, vânt.

Paltonul nu îţi oferă libertate de mişcare. Însă asta e cea mai mică dintre probleme. Se udă extrem de tare, şi o să crăpi de frig. Nu protejează de vânt, nici de apă, nici de zăpadă.
Ai nevoie de o geagă impermeabilă, sau măcar un fâş mai gros.

Bluza şi puloverul nu-ţi tin de cald. Ai nevoie de o bluză polar, care are proprietăţi speciale de izolare termină, şi reţină căldura eliberată de corp. E recunoşti uşor. E extrem de subţire, uşoară, dintr-un material pufos şi fin la atingere. Se găsesc ieftine la Decathlon acum.

Sper că glumeşti în legătură cu adidaşii. Nu poţi să urci pe munte fără bocanci nici vara! Dapăi iarna! Ai nevoie de bocanci speciali, în primul rând împermeabili, în al doilea rând cu talpă specială. În general, iarna, se pun şi crampoane. Să mergi pe munte. Cu adidaşi. Iarna. E sinucidere curată.

Nu te juca cu muntele. Are legile lui, şi dacă nu îl respecţi, o să te doboare.

| miuuuuxd a răspuns:

Eu zic ca e ok, incearca totusi sa cauti bocancii, poti sa aluneci in adidasi.

| Wesley_Andra_1995 a răspuns:

Pai nu e ca te faci de ras dar vei avea mari probleme cu sanatatea ta, iti vor degera picioarele, te vor intepa oasele de la pulpe ceea ce nu este ok + ca sunt multe sanse ca pe munte sa fie -32 de grade. Eu ti-as recomanda sa imprumuti un echipament adecvat si niste bocanci si sosete groase pentru ca in adidasi ai mari sanse sa aluneci si ti se poate intampla ceva. Funda?