| floricicadecolt a întrebat:

Matusa-mea mi-a zis odata ca in scoala ar trebui sa ne oblige sa purtam parul prins si cordeluta (ca in poza), ca altfel ne facem de cap si aratam ca niste vagaboande! Cum as putea sa ies pe strada cu elasticul ala pe cap?

http://www.latrecut.ro/wp-content/uploads/2006/04/cordel uta1.jpg

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doar idei învechite, dar nu toți au trecut peste perioada comunistă fără "sechele".
Acum nu te pune nimeni să porți așa ceva.

| Cristinaaa57 a răspuns:

O doamne...matusa ta traieste in trecut, nu purta aia la scoala daca nu vrei sa fi batjocorita de colegi.trebuie sa inteleaga ca e alta generatie.

| floricicadecolt explică (pentru Cristinaaa57):

Nu am asa ca in poza, dar vrea sa imi faca una

| Cristinaaa57 a răspuns (pentru floricicadecolt):

Pai incearca sa-i explicit ca nu mai e ce a fost, doar nu asculti si tu ce zice matusita.

| floricicadecolt explică (pentru Cristinaaa57):

Da,dar acum locuiesc cu ea, si nu am incotro

| Cristinaaa57 a răspuns (pentru floricicadecolt):

Nasol,da dar nu o sa te oblige sa mergi cu asa ceva la scoala doar pentru ca ea e la o anumita varsta si ei ii place sa te vada pe tine cu chestia aia

| Anna121 a răspuns:

Se purta pe vremuri, acum nu te mai obliga nimeni. Desigur, inca se mai gasesc 2-3 profesori comunisti, care sa te oblige sa-ti prinzi parul la ora lor, dar depinde de noroc.

| floricicadecolt explică (pentru Anna121):

Cordeluta din elastic (parca de chiloti?)? si cu chestii de metal la spate? toate elevele purtau?

| Leerix a răspuns:

Spune-i dirigintei tale sa vorbeasca cu matusa ta ca nu este nevoie sa porti asa ceva la scoala. Daca vezi ca tot insista matusa ta si ca nu intelege dupa ce ii explici si tu, dar si diriginta, ai putea sa o dai jos cand iesi din casa si gata... Sau ai putea sa ii propui "o cale de mijloc", sa cadeti la o intelegere... Nu te duci cu chestia aia pe cap, in schimb iti prinzi parul in coada, daca tot i se pare deplasat parul desfacut la liceu. In orice caz, cred ca ar fi util sa ii povestesti dirigintei tale despre matusa ta si despre conceptiile ei din trecut si sa o rogi sa ii explice cum sta treaba in ziua de azi. Nu o sa se schimbe prea curand matusa ta, din moment ce are mentalitatea aia, dar poate va intelege macar putin unele lucruri din prezent, daca va discuta cu diriginta.

| xteeay a răspuns:

Eu urasc cordelutele laughing)))) Bine ca sincer nu m-ar preocupa absolut deloc parerea celorlalti despre minelaughing), dar pur si simplu mie mi se par groaznice! E bine ca nu te obliga la scoala

| floricicadecolt explică (pentru xteeay):

Si de ce trebuie sa fie cordeluta asa de lata, ca nu inteleg? nu stiu cum ar sta pe cap sincer :-((