| DontLetMeGo a întrebat:

Mda. Acum o saptamana m-am tuns scurt, pana mai sus de umeri. Pot spune ca imi placea la nebunie, ma adoram. Azi, la o saptamana dupa tunsoare... vad ca e mult mai lung, a crescut cu vreo 3-4 cm in cateva zile...
De obicei parul meu e unul prost, nu sta neintins cu placa, se electrizeaza, nu e sanatos deloc. Acum l-a apucat sanatatea ca sa creasca? laughing
Si mda, azi ma duc iar sa ma tund. O tunsoare fiind 20 lei... sper sa nu-mi ia atat doar pentru varfuri. Chiar se cunoaste ca mi-a crescut si nu-mi place.
Si mda, in final, ca sa pun si o intrebare. Cum sa-l fac sa creasca mai incet? Ciudat stiu.

Răspuns Câştigător
| Estera123 a răspuns:

In general, parul creste cam 15 cm pe an. E cam imposibil sa iti creasca atat in doar o saptamana. Probabil tipa/tipul care te-a tuns si te-a coafat, te-a coafat in asa fel incat tu ai crezut ca e mai scurt. Spune-i celei care te va tunde azi ce s-a intamplat si sa iti faca parul exact cum ai spus tu, sa nu mai existe dubii.
Iar pentru celelalte probleme ale tale am cateva remedii. Cum ar fi:
In cazul in care ai parul mai odulat, dupa ce te speli si ti se usuca putin, il prinzi intr-un coc frumos si il lasi cateva ore, apoi se onduleaza foarte frumos. Cam asa fac eu. Dar parul meu este ondulat si este si pana mai jos de jumatatea spatelui.
Pentru electrizare foloseste un balsam, orice balsam pentru par. Eu folosesc unul natural cu extract de catina (este o firma romaneasca), iar ultima oara cand m-am spalat nu mi-am mai dat cu balsam din motive temeinice laughing(eram arsa la mana si nu vroiam sa ma ating cu ceva, imi era greu) si imi sta foarte electrizat.
Si pentru un par sanatos poti folosi ulei de ricin. Te masez cu el la radacina firului de par cu cateva ore inainte sa te speli (cca 3-4 h).
Bafta! Si sa ne spui cum a iesit tunsoarea.

3 răspunsuri:
| AnonymusRex a răspuns:

Dar nu se poate. e prea mult intr-o saptamana...

| DontLetMeGo explică:

Estera123, pai... nu mai era cea care m-a tuns acum o saptamana, era o colega de-a ei. La inceput imi era frica de ea, apoi m-am mai linistit, desi tot stresata eram. Credeam ca o sa-mi strice tot.
Oricum, mi-a scurtat varfurile, nu mai apar ca filate. E totul drept, cum e in fata e si in spate. Acum imi place ca inca sta drept cum m-a aranjat acolo. Dar dupa ce o sa ma spal pe cap o sa ma sperii de mine laughing

| dyana31 a răspuns:

laughing) Nu cred ca poti face nimic...cel putin eu nu am nici o idee! sad