| anonim_4396 a întrebat:

Mereu am fost genul de om care cauta raspunsuri pentru intrebarea «de ce?».

Atunci cand vedem un om imbracat cu pantaloni/incaltaminte/bluza, toate in carouri, majoritatea spunem:«este de prost gust».

Are cineva vreo explicatie? De ce spunem ca este de pros gust?
Am si eu raspunsurile mele, insa de ce sa nu le aflu si pe ale voastre?

Multumesc.

7 răspunsuri:
| d33a a răspuns:

Asta depinde de silul fiecarei persoane. Mie una, nu-mi palc carourile. Ma deranjeaza efectul pe care il produc.
Oricum, daca tie iti place sa te imbraci intr-un anume fel, nu trebuie sa tii cont de parerea celorlalti tongue

| lost.in.rain a răspuns:

Nu suntem toti croiti dupa acelasi tipar. Fiecare avem gusturi diferite, hobby-uri diferite si atunci cand vedem ceva, acel ceva il judecam din punctul nostru de vedere, ne raportam la ceea ce ne place noua.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca carourile sunt identice pe toate hainele, nu este de prost gust.Si apoi, gusturile nu se discuta, asa se zice! De aceea suntem imbracati atat de divers. Uita-te la prezentarile marilor case de moda si vezi cate ti-se par OK si ai umbla imbracat asa! Desigur ca atunci cand ne referim la prost gust ne referim la figurat. Dar sa-ti dau un exemplu de cum evolueaza lucrurile.Cand eram de varsta ta, era litera de lege sa nu imbraci lucruri albastre cu verzi ca este foarte nepotrivit si nu se asorteaza, sau sa nu porti tocuri la pantaloni, pentru ca se presupunea ca o tinuta de pantaloni la femei inseamna o tinuta sport si trebuie sa fie lejera si comoda!
Azi cate mai sunt asa? Eu sunt o adepta a lucrurilor asortate si ma straduiesc sa nu pun mai mult de trei culori o data pe mine.si acelea in deplina concordanta! Fara galben cu portocaliu, fara rosu cu roz, fara albastru cu verde!

| Arthur a răspuns:

Dacă tot dorim să fim liberi cu adevărat de ce trebuie să ne înregimentăm în anumite curente, să respectăm reguli care nu sunt necesare? Dacă de mâine nu ştiu ce casă de modă impune să zicem caroul într-o colecţie oarecare acesta va deveni instantaneu de bun gust, nu? Curentele de modă sunt după mine mai ales pentru bărbaţi un fel de " uniformă. De exemplu se poartă gulerul larg la costum -toată lumea guler larg, dacă se poartă două rânduri de nasturi toată lumea la două rânduri. Un fel de dictatură, ce e drept plăcută. Mie, să zicem, îmi vine bine albastru dar trebuie să port verde pentru că aşa e moda, dar pe mine nu m-a întrebat nimeni, nu am văzut nici un sondaj de opinie. Un singur lucru, nu am pus în discuţie calitatea materialelor folosite de firmele mari pentru care am tot respectul.

| arrriadna a răspuns:

Aveam o prietena care imi spunea in liceu "Nu te lua pe tine ca generalitate". Nu suntem toti la fel dar exista tendinta fiecaruia de a considera ca opteaza pentru ceea ce e "corect, bun si frumos". Se spune "e de prost gust" cand acel aspect este impotriva parerii noastre despre frumos.
De asemeni, sunt lucruri care ne deranjeaza mai mult decat pe altii, si mai exista persoane care refuza sa se vada obiectiv in oglinda optand pentru "trend" decat pentru un "stil personal" avantajos estetic. Oricum, n-am auzit vreodata sa fie multumite toate gusturile.
Referitor la carouri. jocul dungilor in sine este destul de obositor pentru ochi (pentru ochii celorlalti, fiindca pe de-a intregul noi nu ne vedem decat in oglinda si nu mergem cu ea pe strada), daca nu sunt "limitate la o treime din corp". E posibil sa ii stea bine persoanei, dar. la soare te poti uita.
Mie mi se pare "de prost gust" sa aud muzica de la telefonul cuiva in mijloacele de transport. Adevarata mea problema este ca, daca atrag atentia si spun "te rog mult pune-ti castile, sunt obosita si ma deranjeaza" (adica nu "bai tarane, inchide naibii, ca ma enerveaza sunetele alea jalnice!") o sa imi aud injuraturi nemeritate... Tocmai fiindca preferintele personale nu se discuta.

| Nico_9876 a răspuns:

Pai poate ni se pare ca este de prost-gust pentru ca noi nu ne-am imbraca asa.De exemplu, tu ai un anumit stil de imbracaminte, daca unuia de pe strada nu ii place, v-a spune si el ca nu ai avut gust cand te-ai imbracat.Parerea meawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De regula, prostii, dau verdicte in "ale modei". Ce-l arde pe "X" de stilul meu vestimentar? Prostul gust, ar trebui sa se refere strict la persoana care critica in momentul respectiv. Eu unul, ma imbrac casual, sau sport. Iar daca vreau sa ma duc la padure, sau in alta parte, ma voi imbraca exact asa cum simt EU ca trebuie sa ma imbrac. Sunt eu insumi, iar asta conteaza. Parerea celor din jur, vis a vis vestimentatie, o pun in fosa septica. FII ORIGINAL!