| lahme a întrebat:

Mi-am luat ulei de ricin pentru par. Dar cat trebuie sa aplic? Am vazut undeva ca o lingura (mi se pare cam putin) si lasat sa actioneze cam 30min sau o noapte intreaga. Si in cat timp da rezultate?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl lași 2 ore după ce ai masat pielea capului, apoi te speli cu un șampon vitaminizant.
După 2-4 luni sunt semne vizibile.
Pa, pa.

| lahme explică (pentru Legiuitoarea):

Merci.
Dar cat ulei trebuie sa pun?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru lahme):

Bună din nou.
O lingură este suficient, nu trebuie să-l îmbâcsești.
Pa, pa.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu imi masez scalpul si pun atat cat am nevoie, adica 3-4 lingurite. Uleiul de ricin face doar ce scrie pe ambalaj:intareste radacina firului de par.Chestia cu cresterea parului mai repede e o prostie, mie din contra mi-a crescut mai greu pentru ca parul s-a ingrasat de la ulei...si vad exact cum si cat creste pentru ca e vopsit.
L-am folosit timp de 4-5 luni si intr-adevar a stopat caderea parului, dar isi face efectul foarte greu si trebuie lasat cel putin 6 ore dupa aplicare.

| Bondarel99 a răspuns:

Aaaa si pe restul parului nu are niciun efect, el actioneaza doar la radacina. Daca vrei sa-ti hidratezi lungimea si varfurile ia-ulei de masline si de argan.

| tuGatita a răspuns:

Da..cam o lingura. dar daca ai parul mai lung/des pune cat sa acopere tot scalpul. si stai ziua 1-2 ore. nu lasa noaptea pentru ca te va manca ingrozitor!

| TomaTamaraTania a răspuns:

Pai depinde. Eu folosesc uleiul de ricin des.
Daca iti faci masca de par atunci amesteca vreo 2 linguri de ulei de ricin cu cateva linguri de ulei de masline sau miere. Aplica pe par ( fii atenta sa ajunga la radacini) si lasa-l asa cateva macar 2 ore dar se poate lasa si toata noaptea. Parul dat cu ulei se acopera cu pelicula ( cea care o folosesti in bucatarie, celofan) deasupra pune un prosop cat mai cald. Uleiurile isi fac efectul mai bine la cald.
Ca sa nu-ti ramana mirosul acela nasol de ricin amesteca cateva picaturi de ulei esential de lavanda sau lamaie (daca ai parul gras) sau trandafir (ulei esential, nu alte parfumuri sau uleiuri pentru parfumat ambientul)

Rezultatele vor aparea curand doar ca firele despicate nu se refac. Doar parul care creste va fi mai sanatos.

Eu, des, dupa ce-mi spal si sterg parul, imi pun in palma cateva picaturi de ulei de ricini, intind in palme si imi tamponez parul pana se ia tot uleiul din palme. Apoi dau cu balsam spray care nu se clateste si usuc par cu uscatorul. Dar se pun 3 picaturi, nu mai mult ca sa nu lase parul uleios.

Urmareste www.makeuptamara.wordpress.com acolo gasesti articole despre parul uscat si parul gras.

Bafta!

| Daagmar a răspuns:

Depinde de marimea parului tau, il lasi o noapte intreaga daca poti.O lingura e foarte putin, pune o sticluta, fa asta constant!

| yulyana5 a răspuns:

Buna cred ca trebuie sa pui 2 lingure de ulei apoi astepti 3 ore si te speli bine cu ce sampon ai tu si ai sa vezi rezultatul in cateva luni paaaa