Întrebare recomandată | BuLinuTaaaa a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac! Am o axila imposibila!
Cu orice m-as epila se irita foarte tare si se vede groaznic de urat. crying Mereu am fire de par pe sub piele care nu reusesc sa le scot(nu ma puneti sa le storc sau sa bag acul)
Nu stiu ce sa mai fac, ca nu pot purta maiou sau ceva cu maneca scurta sad.
Ajutati-ma, va rog!
Multumesc.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte de epilare tamponezi zona cu spirt? Folosești doar ustensilele tale care să fie și ele șterse cu spirt înainte de folosire? Folosești o cremă/gel după epilare pentru piele sensibilă?
Mergi la dermatologie.
Pa, pa.

| yellowalien a răspuns:

Încearcă să epilezi o dată prin smulgere, de 2-3 ori cu lama şi tot aşa. Dacă alternezi smulgerea cu lama, vei scăpa de firele crescute pe sub piele. Eu aşa procedez şi nu mai am probleme.
Vezi ca iritaţia să nu apară cumva şi din cauza antiperspirantului pe care îl foloseşti. Cât stai prin casă, foloseşte bicarbonatul de sodiu. Transpiri, dar nu miroase urât. După ce te speli, umezeşti foarte puţin axila şi pui puţin bicarbonat pe care îl laşi să se usuce. Nu dăunează şi aşa mai reuşeşte şi pielea ta să respire. happy Plus că nu pătează deloc hainele.

| Iubibilăă a răspuns:

Dupa ce te epilezi foloseste crema de galbenele.
P.S: Sa nu iti dai niciodata cu lama.
Pa, pa