| d33a_9154 a întrebat:

O profesoara de a mea mi-a spus ca este bine sa te dai cu fon de ten pentru ca iti pastrzi tenul curat. Ei bine eu nu ma dau si i-am zis iar ea mi-a spus ca datorita vatului si a altor chestii care nu le-am inteles este bine pentru tenul nostru sa ne dam da in strat subtire.Eu am un ten foarte sensibil imi apar tot felul de bubitze. Voi ce parere aveti? Este bine sa folosim fon de ten? CE MASTI DE FATA MI-AI RECOMANDA PENTRU UN TEN MIXT SENSIBIL

Răspuns Câştigător
| madalicious a răspuns:

Fondul de ten, mai rau face de fapt. Cand am inceput eu sa folosesc, desi nu am tenul sensibil, au inceput sa-mi apara bubite in frunte. Deci, pana la urma fondul de ten mai bine l-ai evita.
Ca sa-ti protejezi fata, foloseste creme pentru fata protectoare sau hidratante.
Si ca sa stii, fondul de ten, da un aspect de fals tenului daca nu stii sa-l folosesti, si daca il tii mai mult de cateva ore pe fata risti sa-ti distrugi tenul, sa-l imbatranesti.

4 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Probabil profesoara ta confundă crema de faţă cu fondul de ten.Fondul de ten îţi distruge tenul, în niciun caz nu-l protejează. Eu am tenul foarte uscat şi folosesc o cremă cu vitamina E pentru faţă de la oriflame. Uită'te într'un catalog şi cauta crema care ţi s'ar potrivi cel mai binehappy

| anna_4818 a răspuns:

Pai poti sa folosesti un fond de ten cu textura usoara. ai grija sa alegi bine nuanta fondului de ten ca sa fie aceeasi cu a tenului tau.
sa nu dai cu prea mult fiindca iti strica tenul, poti incerca si cu crema ca sa iti protejeze fata; poti alege o crema speciala pentru tenul tau.
fondul de ten este folosit mai mult pentru a acoperi imperfectiunile tenului, si cred ca o crema speciala ar proteja mai bine thinking
totusi, daca folosesti fond de ten sa te demachiezi seara ca doar nu vrei riduri de la varsta asta :-s
sper ca te-am ajutat :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fondul de ten nu distruge tenul, altfel dc ar mai aparea pe piata atat de scump? in fine...si fondul de ten contine vitamina e.cremele astea de la oriflame sunt cam proaste

| TotEu a răspuns:

Pai in primul rand fondul de ten nu e prea indicat...fondul de ten este pentru acoperirea imperfectiunilor. Si in legatura cu praful sau altle...recomandat este dimineata sa te speli cu apa rece in loc de apa calda deoarece apa calda deschide porii. Eu nu folosesc fond de ten si nu am folosit niciodata si nu am patit nimic. Insa colegele mele au fond de ten dar mie mi se pare nasol sa iti pui toate astea pe fata.