| ElenaGeorgi a întrebat:

O zi buna TPU! Care imi explica toate detaliile despre intinderea parului, absolut toate, cat se tine, de unde se ia parul, din varful capului, cum este mai bine, si ceva coafuri care contine par intins. VA ROG! Dau funda si voturi :*!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru ca detin placa, desi de putine ori imi intind parul, mai mult il ondulez cu ajutorul ei. Inainte de toate aplica pe par un spray protector pentru ca placa chiar daca e din ceramica, in timp degradeaza parului, il usuca si ajunge la despicarea firului de par (cat si in saloane recomanda asta). Ca spray, ser, crema sau balsam unul pentru hidratare si stralucirea parului, chiar poti aplica tratamente naturiste cat folosesti placa. Inainte dupa spalarea parului, aplica la Sunsilk pentru intinderea parului, parul il usuci cu pheonul, desi trebuie sa fie un pic umezit. Daca nu vrei sa-ti aplici nici un fel de crema/lotiune, o faci pe propria raspundere, este parul tau, dar sa nu regreti ca nu ne-ai luat sfaturile in considerare. Fara acele tratamente de dinainte, parul se va distruge mai rapid decat ai crede. Faci cum doresti. Prinderea se face de la baza firului (radacina spre varf, tinand usor la baza cateva secunde si usor cobori si repeti la fiecare suvite cam cate 3-4 degete lipite sa fie la grosime, nu mai mult). Nu reusesti singura sa-l indrepti, pune-o pe mama ta ori o prietena sa te faca, la inceput e un pic mai greut pana te inveti.
Cateva sfaturi si coafuri :
http://www.intreprietene.ro/articole/vrei_par_drept__iata_solutia! php
http://www.google.ro/......tp?/search

Spor!

3 răspunsuri:
| Summerismine a răspuns:

Dupa ce te speli pe par, trebuie sa-l lasi sa se usuce complet, apoi treci la treaba. La mine dureaza cam 30 min toata operatiunea, iar rezultatul este similar cu cel de la coafor. Important sa folosesti keratina si o solutie speciala care se aplca pe par inainte de a folosi placa. O gasesti la orice salon si nu costa extraordinar de mult. Dupa ce ai indreptat parul folosesti niste cristale lichide pentru ca parul sa stea cat mai mult drept(Eu folosesc Semi di Lino, costa cam 70 RON, nu le gasesti in comert doar la saloane. Poate ti se pare scump, dar un tub te tine cam 1 an).

| Cineva_5088 a răspuns:

Ai grija ca placa de par sa fie mereu curata. Astfel, va functiona mai mult timp si iti va deteriora mai putin parul;

Incearca sa folosesti aparatul de mai multe ori inainte de un eveniment special. Este foarte usor de utilizat, odata ce i-ai aflat "secretele".

Inainte de a pune placa pe par, piaptana mai intai fiecare suvita.

Nu folosi produsele de aranjare pana nu ai terminat de indreptat tot parul.

Imparte parul in suvite. Cu cat acestea sunt mai subtiri cu atat mai bine. Parul se va intinde mai usor.

Incearca sa mentii placa la fel de mult la radacina ca si la varfuri.

Dupa utilizare, foloseste o perie cu "dinti" rari pentru a aranja coafura dorita.

Dupa ce ti-ai indreptat parul, lasa placa sa se raceasca. Apoi sterge-o cu o bucata de panza curata.
http://stil.acasa.ro/......13888.html

| ElenaGeorgi explică:

Nu vreau sa dau cu produse de acestea in par, eu vreau doar sa am parul drept cat de cat, doar pentru banchet, dupa aceea sa ramana cum il am eu natural happy. Deci fara produse, ci cum se face parul cu placa big grin