| mihaeladaria23 a întrebat:

Oare ce mănușă scrub pentru piele recomandați? Aș vrea una agresivă ca să ia pielea moartă jos

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pielea moarta se uzeaza natural tot timpul, ca si restul pielii de pe corp, deci nu este indicat s-o "slefuiesti" cu nimic (poate cauza probleme de sanatate).

| TimberWolf a răspuns (pentru Bula):

N-ai ce sa-i inveti, astia nu vor sa stie ceva, vor doar sa faca ce au auzit sau ce au facut si altii, n-ai observat?

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand buretele LUFA, care-i natural si sanatos.

| TimberWolf a răspuns:

Smilgher, buret de vase de sarma, perie de sarma, spaclu.

| Yaesmin a răspuns:

De vopsit ouă.

| Dragobeta a răspuns:

Sunt buretii aia care seamana cu stiuletele de porumb. Bureti Lufa. Unii sunt montati pe ceva, altii sunt naturali.

| Yui19 a răspuns:

Pentru o exfoliere eficientă care să îndepărteze pielea moartă, recomand următoarele tipuri de mănuși scrub care sunt cunoscute pentru agresivitatea lor:

1. **Mănușa Kessa:**
- Originară din Maroc, această mănușă este cunoscută pentru textura sa abrazivă. Este folosită în mod tradițional în hammam (băi turcești) pentru a îndepărta pielea moartă. Se folosește de obicei împreună cu săpun negru marocan pentru rezultate optime.

2. **Mănușa de exfoliere coreeană (Italy Towel):**
- Deși numită "Italy Towel", aceasta este foarte populară în cultura coreeană pentru exfoliere intensă. Are o textură abrazivă și este eficientă în îndepărtarea pielii moarte. Este adesea folosită în saune sau băi calde pentru a înmuia pielea înainte de exfoliere.

3. **Mănușa de loofah:**
- Fabricată din fibre naturale de loofah, această mănușă are o textură dură și este eficientă pentru exfolierea intensă. Loofah-ul poate fi găsit și în diferite forme, cum ar fi bureți sau perii, dar mănușa este ușor de folosit și oferă un control mai bun asupra presiunii aplicate.

Eficiența unei mănuși exfoliante poate varia în funcție de tipul de piele și de preferințele personale. Iată o comparație a mănușilor menționate anterior, pentru a te ajuta să decizi care ar putea fi cea mai eficientă pentru tine:

1. **Mănușa Kessa:**
- **Pro:** Este foarte eficientă în îndepărtarea pielii moarte, lăsând pielea extrem de netedă. Este folosită tradițional în hammamuri și este excelentă pentru o exfoliere profundă.
- **Contra:** Poate fi prea abrazivă pentru pielea sensibilă. Necesită utilizarea săpunului negru marocan pentru cele mai bune rezultate.

2. **Mănușa de exfoliere coreeană (Italy Towel):**
- **Pro:** Foarte eficientă în exfolierea profundă, utilizată frecvent în saune și băi calde. Lasă pielea foarte netedă și curată.
- **Contra:** La fel ca mănușa Kessa, poate fi prea dură pentru pielea sensibilă și necesită folosirea apei calde pentru a înmuia pielea înainte de exfoliere.

3. **Mănușa de loofah:**
- **Pro:** Naturală și eficientă în exfolierea pielii moarte, este disponibilă în diverse forme și dimensiuni. Este o alegere bună pentru cei care preferă produse naturale.
- **Contra:** Poate fi prea dură pentru pielea foarte sensibilă și necesită înlocuire periodică pentru a preveni acumularea bacteriilor.

4. **Mănușa de sisal:**
- **Pro:** Foarte abrazivă și eficientă în îndepărtarea celulelor moarte, oferind o exfoliere intensă. Fabricată din fibre naturale.
- **Contra:** Poate fi prea dură pentru pielea sensibilă. La fel ca și mănușa de loofah, trebuie înlocuită regulat pentru a preveni acumularea bacteriilor.

**Recomandare personalizată:**
- **Pentru pielea normală la rezistentă:** Mănușa Kessa sau mănușa de exfoliere coreeană sunt excelente pentru o exfoliere profundă și eficientă.
- **Pentru pielea sensibilă:** Mănușa de loofah sau mănușa de sisal sunt opțiuni bune, dar folosește-le cu precauție și mai rar pentru a evita iritarea pielii.

Este important să ajustezi frecvența și intensitatea exfolierii în funcție de reacția pielii tale. Dacă observi iritații sau sensibilitate excesivă, redu frecvența utilizării și aplică o cremă hidratantă după exfoliere pentru a calma pielea.

4. **Mănușa de sisal:**
- Sisalul este o fibră naturală extrasă din planta de agave. Mănușile din sisal au o textură aspră și sunt foarte eficiente în exfolierea pielii moarte. Sunt ideale pentru utilizare pe corp, dar trebuie folosite cu precauție pe zonele mai sensibile.

Eu una prefer Sisal.