| Adryana_2805 a întrebat:

Parul meu este foarte gras, dupa ce ma spal sta foarte infoiat iat dupa 3-4 zile se ingrasa foarte rau. Ma puteti ajuta... Funda

Răspuns Câştigător
| alinutza_2142 a răspuns:

De foarte multe ori, părul se îngraşă din cauza unor probleme de ordin hormonal, sau a unui regim alimentar necorespunzător. Dieta are un rol extrem de important în ceea ce priveşte sănătatea şi frumuseţea părului tău. Din acest motiv, dacă ai un păr gras, renunţă la alimentele bogate în grăsimi şi amidon. Încearcă să introduci în alimentaţia ta zilnică cât mai multe lichide, legume şi fructe proaspete. Aşa cum am spus, în unele cazuri, cauza îngrăşării părului poate fi o dereglare hormonală. Acest aspect îl poate stabili medicul endocrinolog care, cu siguranţă, îţi va da şi alte sfaturi cu privire la îngrijirea părului gras.

3 răspunsuri:
| christina94 a răspuns:

Incearca sa iti faci o masca cu un galbenus de ou si o lingura de ulei de ricin. La mine a functionat. Papa :*

| madaioana_6029 a răspuns:

Incearca otet...o lingurita la 1 l apa si nu o sa iti stea nici infoiat

| BgDc a răspuns:

Pai parul care se ingrasa repede e acela la care a 2-a, a3-a zi trebuie sa te speli. E si normal sa te speli dupa 3, 4 zile:)
Poti incerca sampon pentru parul gras [ si samponul pe baza de urzica este bun].
http://www.naturaplant.ro/forum/par-gras-t57.html