| Popescuelen12345 a întrebat:

Părul meu natural este șaten,de curând mi-am făcut șuvițe blonde, iar acum vreau să am înapoi părul șaten. Daca ma vopsesc brunet, dupa ce se duce vopseaua părul va deveni înapoi culoarea mea naturală șaten ori vor apărea șuvițele?
Cum să scap de ele?

6 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Cand iti faci suvite blonde tu practic te decolorezi, inlaturi pigmentul natural al parului. Daca bagi saten in par blondul ala in cele din urma o sa revina pentru ca nu poate retine prea mult pigment. Dar daca te apuci sa bagi negru sau rosu e o mare greseala pentru ca niciodata nu o sa scapi de culorile astea.
Eu zic sa te faci satena si sa reimprospatezi culoarea odata la ceva timp, nu iti strica parul cu brunet ca o sa regreti

| Korkodeln a răspuns:

Te vopsesti la culoarea ta naturala ca a radacinilor, astfel cand parul va creste nu vor aparea diferente de nuanta. Daca pe viitor vrei suvite pentru un festival, club, eveniment, vezi ca sunt intesificatoare nepermanente care se spala.

| Popescuelen12345 explică (pentru Korkodeln):

Dacă mă vopsesc culoarea mea naturală, când se va duce vopseaua vor apărea șuvițele?

| Korkodeln a răspuns (pentru Popescuelen12345):

Depinde de calitate vopeselei naturale (daca o inlocuieste pe cea de la suvite in firul parului). In cel mai rau caz o sa se vada dupa o vreme la varfuri, pe care ori le scurtezi, ori te mai vopsesti odata daca e cazul.
Cum am mai zis, pentru ocazii sunt intensificatoare care ies cu sampon cand nu mai ai nevoie de ele si nu lasa urme, nu te zgarci la cativa lei si ia marca, parul odata stricat scump si greu se mai repara.

| newaccountbye a răspuns:

Exact problema asta am avut-o și eu prima dată când mi-am făcut șuvițe.
Nu face greșeala să te vopsești total pentru ca nu e sănătos pentru păr și plus ca nu va fi exact exact nuanța ta, iar când îți va crește părul se vor reliefa șuvițele și se mai vede și contrastul de culori urat.
Cea mai bună variantă e să îl lași să crească. Eu am mers la salon să mă vopsească cu vopsea demipermanenta, dar se duce definitiv in 2-3 luni. Se ia la spălări.
Poți să încerci și cu violet de gentiana, eu așa mai făceam.
Deci trebuie să te speli normal pe cap, iar apoi în ceva cadita/lighean pui 2L de apă și 25-30 picături de violet (din farmacie și îți recomand să ceri sticluța cu picurătoare ca să poți pune picăturile). Apoi îți bagi părul acolo, adică îl speli încât să dai prin tot părul. Atenție ca dacă stai cu anumită porțiune din păr în apă aia se va accentua mai tare acolo violetul. Mai mult de 2 min să nu dureze procedura și ți se vor închide șuvițele. După 2-3 spălări se ia.

| Popescuelen12345 explică (pentru newaccountbye):

Prima oară eu voiam să mă fac brunet, dar acum ca am auzit câteva păreri ar fi bine să mă fac șatenă ori să las părul să crească.
Nu știu ce să zic, nu prea îmi place cum arăt cu șuvițe, de asta vreau să scap cat mai rapid de ele.As vrea să aud mai multe păreri.