| aragon18 a întrebat:

Pentru fete big grin : fetelee, voi ce fel de fond de ten folositi? happy Am 14 ani si imi apar cosuri si niste semne pe fata straight face Pana acum nu am mai folosit, dar voi ce imi recomandati? thinking As vrea un fel de fond de ten din acela, care folosesc vedetele in filme / telenovele / videoclipuri etc laughing. Multumesc kiss

Răspuns Câştigător
| NuConteazăCine a răspuns:

Si eu folosesc fond de ten tot de la 14 ani (de 1 an).
Eu folosesc Affinitone si L'oreal accord parfait (am incercat mai multe iar acestea mi se par cele mai bune)
Am discutat cu un dermatolog despre fondul de ten. Fondul hraneste cosurile, dar daca folosesti unul bun pana iti trec, nu este nimic rau in asta. Insa ar trebui sa mergi la dermatolog ca sa iti treaca cosurile. happy
Cat despre fondurile de ten pe care le folosesc vedetele... laughing)) In primul rand ele nu au cosuri. si folosesc mai mult pudra laughing... In al doilea rand vedetele au fata curata datorita tratamentelor scumpe pe care le fac.nu fondurilor de tenwinking

27 răspunsuri:
| MissD a răspuns:

Parerea mea e ca esti prea mica sa incepi sa folosesti fond de ten. Mai bine ar fi sa incerci sa-ti tratezi cosurile, dar daca chiar vrei un fdt alege unul de la vichy sau loreal.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu folosi de acum fondul de ten. Iti va imbatrani foarte tare tenul.

| cristina93 a răspuns:

Eu folosesc Giordani gold, sunt foarte multumita de el ^^

kratos
| kratos a răspuns:

Fi serioasa! La 14 ani te apuci sa faci chestii din astea? Ce castigi?

| danutza a răspuns:

Yo folosesc de la maybelline new york cu vitamina e dar de sfatuiesc sa mai asteptzi puti la 14 ani e prea devreme pentru fond de ten happy

| Jonsdottir a răspuns:

Inceraca sa-ti amaginezi cum se simte o fata de 11 ani care are fruntea, tamplele, barbia si obrajii pline de cosuri de 3 ani si nu exista antidot pentru problema. o sa-ti treaca thinking cred. dale'n colo, nu le baga in seamawinking nu trebuie sa te opreasca cosurile sa-ti traiesti viata!

By Dy

Xo~Xo

| NimeniCuActe a răspuns:

Nu folosesc fond de tenhappy... Dar la varsta ta nu e recomandat, si daca tot te incapatanezi sa folosesti, cel mai bine ar fi sa mergi si la un medic... dermatolog inainte sa folosesti un fond de tenhappy

| Notme a răspuns:

Eu iti recomand sa iti tratezi cosurile si sa nu iti dai cu fond de ten de la anii astia. Eu am 19 ani si nu stiu daca m-am dat de 2 ori cu un fond de ten! Prefer sa fiu naturala, iti recomand sa tie acelasi lucru.
Ah. Nu te lasa amagita de Tv sau reviste.nu este adevarat ceea ce vezi, daca le-ai vedea pe vedetele alea de dimineata te-ai ingrozii!

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Buna! eu am unul de la Deborah... 24 de ore perfect! asa scrie pe el! e foarte bun sunt multumita de el chiar daca are un pret maricel(60 de lei am platit acu 1 luna)!
succes:X

| anda_1885 a răspuns:

Poti incerca un tratament pentru cosuri de la gerovital, e cel mai bun din toate pe care le-am incercat. fondul de ten nu te ajuta sa scapi de ele doar sa le acoperi.

| Guitarlove a răspuns:

Hmm.Am citit si raspunsurile de mai sus.Eu folosesc fondul de ten doar in cazuri de urgenta.Am avut inainte fonduri de ten de la Oriflame.Acum de curand am incercat ceva mai bun, adica L'oreal Infailible.Ai aici o poza. Crede-ma, isi merita banii.:-*

http://images.okazii.ro/auctions/2009/05/21/238683474-226603-500_500.jpg

| Deea_4962 a răspuns:

Buna.Nu fa prostia sa incepi sa te dai cu fond de ten...crede-ma ca am patit-o pe pielea mea.
E adevarat ca esti frumoasa cand te dai cu el.nu ai cosuri, nu ai semne... dar dupa ce se obisnuieste pielea cu el cand nu te vei da vei arata foarte rau.
Eu cu greu am reusit sa imi refac tenul si crede-ma ca nu imi mai trebuie.(Ma dau doar la nunti, baluri.etc.)

| bl00ndutza_9824 a răspuns:

In primul rand incearca de la avene un gel de curatare o apa termala ca sa scapi de cosuri. important e sa ai fata curata nuh? o poti obtine q aceste produse (se gasesc in farmacii si in magazinele de cosmetica ) si apoi ai sa te convingi singurica, ca nu ai nevoie de fond de ten k o sa ai un ten superb :X crede-ma ce iti zic. am incercat produsele astea si is uimitoare.

in schimbul fondului de ten iti poti lua o crema iluminatoare si o sa ai fata k vedetele, cele de la tv sau cine mai vrei u

take care:*

| Marya_1984 a răspuns:

Hei. happy Nu iti recomand sa folosesti fondul de ten. L-am folosit foarte mult timp si nu intelegeam de ce imi apar atat de multe cosuri. Dupa ce am renuntat la el mi-au mai trecut insa nu indeajuns. Mi-am cumparat de la Avon setul acela "ClearSkin" happy Functioneaza absolut perfect.Plus ca ma mai dau si cu AloeVera si sincer, abia daca mai am ceva happy.

| doinitza a răspuns:

Daca ai deja cosuri pentru ce sa mai aplici fond de ten peste... le vei face mai ari si mai insuportabile mai ales ca pielea inghite toata porcaria asta...eu folosesc un pic de spirt inainte de culcare si totul e super

| girlxx21 a răspuns:

Daca ai cosuri pe fata nu este recomandat sa aplici fond de ten peste. Eu folosesc unul de la CHANEL e nou iesit si sunt foarte multumita de el happy. Incearca sa iei un tratament pentru cosuri

| Jupiter a răspuns:

Nu folosesc. Nu recomand fond de ten, mai ales la o varsta atat de frageda.

| anissa a răspuns:

De la avon e bun, dar eu folosesc "miss sporty"-so clear 02 medium.

| LaR1sA a răspuns:

Cumpara din farmacie Zynerit. E un tratament pentru cosuri.fond de ten mai bine folosesti doar atunci cand pleci undeva, nu zilnic...trateaza cosurile si atunci cand iesi undeva incearca fondul de ten calmant de la avon, e foarte bun! Aplica putine puncte de fond de ten apoi intinde'l prin miscari circulare cu un buretel; apoi poti aplica o pudra cu o nuanta mai inchisa decat fondul de ten, aplic'o mai bine cu o pensula din aceea pufoasa mare, daca o aplici cu acel buretel iti raman urme aiurea.

Bafta tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pentru început trebuie să tratezi coşurile printr-un control la medicul dermatolog pentru diagnostic diferenţial şi institurea unui tratament corespunzător afecţiunii şi apoi să foloseşti un fon de ten calmant pentru ten sensibil.
Fondul de ten este recomandat a fi utilizat după vârsta de 18 ani.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu te-as sfatui sa iti tratezi cosurile, dar daca deja le tratezi insa intre timp vrei sa le ascunzi te sfatuiesc sa nu iti cumperi niciun fond de ten din magazine obisnuite sau de cosmetica! vei avea si mai multe cosuri ca inainte, crede-ma ca si eu aveam mari probleme cu tenul iar pe cand reusisem aproape complet sa scap de ele am inceput sa folosesc fond de ten ...am fost in supermarket si tipa de acolo mi-a recomandat o porcarie de la rimmel "renew &lift", apoi am folosit si l'oreal, jade, dream matte mousse si toate acestea mi-au agravat situatia si nici nu erau cine stie ce, cred ca tenul arata chiar mai bine asa cu cosuri cum era decat cu aceste fonsuri de ten

Totusi, daca vrei sa le ascunzi eu iti recomand ( cum de altfel citisem pe un forum ca a fost sfatuita o fata de catre dermatolog) sa folosesti doar fdt din farmacii si anume cele speciale pentru tenuri sensibile care sunt non comedogene ( care nu incarca porii si nu duc la agravarea acneei ), fara ulei, fara parfum si alte cele...
Deci, daca vrei sa iti cumperi fdt, cumpara din farmacii, de ex cele de la vichy, avene, roche posay ( eu chiar azi mi-am cumparat unul si astept sa vad cum reactioneaza tenul), ivatherm... cel mai bine e sa mergi acolo si sa probezi si vezi care iti place mai mult ( eventual poti sa mergi in fiecare zi si sa probezi cate unul, vezi cate ore tine pe fata, cum arata la lumina zilei etc ca sa nu dai banii degeaba, mai ales ca sunt mai scumpe decat majoritatea...sunt cam 60-70 de lei dar te tin muult timp, mai ales ca nu trebuie sa pui decat f putin pe piele )
M-am cam lungiiiiit cu raspunsul, dar sper sa te ajute .mult succes si sa ne spui ce ai facut pana la urmahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tot atata nu folosi fond de ten...crede-ma din clasa a 5a folosesc si merge perfect nu imi apar cosuri si imi face pielea supersi mai mult iti protejeaza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Itra la mine pe mersi sa vorbim rubirobertruben

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma iubeste florin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai bune sunt Channel si Vichy, dar nu fa abuz de fond de ten, daca iti permiti cumpara! sunt foarte bune! si daca vrei ten ca al vedetelor. aplica pudra pe deasupra, cu o pensula mare... a si fondul de ten se vede mult mai ok aplicat cu o pensula speciala sau un buretel, dar recomand pensula te pup

| ALY_2447 a răspuns:

Draga baby inainte de toate vreau sa iti spun ca fondul de ten iti poate purta dependenta dar daca chiar insisti poti pboba de la maxfactor numarul unu eu acest folosesc sau. dar daca vrei ceva ca ale vedetelor incearca giordani gold de la avon iti garantez e super.

| sticss a răspuns:

Eu folosesc un fond de ten de la mama de la firma ( farmec) e bun si nici nu`ti apar cosuri ca de la altele... ti`l recomand nu ca il folosesc eu dar e chiar intr-adevar bun.