| Mihaela23_2814 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna are HIRSUTISM si am citit pe net ca e buna tinctura de marar sau de lemn dulce. Intrebarea e: daca ea o sa consume aceste tincturi nu o sa ii mai creasca par si o sa ii pice cel pe care il are sau pur si simplu nu ii va mai creste?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

I-a dat medicul sa ia acea tinctura sau ati citit tot pe internet? ca daca hirsutismul ei are drept cauza dereglari hormonale trebuie sa ia un tratament foarte bine dozat de un medic specialist. Si tincturile de plante se iau tot cu prescriptia unui medic, cu dozajul corespunzator, pentru ca si astea sunt tot ca niste medicamente - adica daca au un efect intr-un sens poate avea si in sens negativ. Depinde si de varsta persoanei, si de greutate etc. Efectul la tratamentul cu plante este insa mai mic si trebuie un tratament de o durata mai mare pentru ca nu sunt la fel de puternice precum medicamentele de sinteza. Deci sa nu ia aiurea nimic, tincturile astea sunt pe baza de alcool, daca e foarte tinara ii pot face mai mult rau decat bine. multa grija, sanatate!

1 răspuns:
| danielaxyz a răspuns:

Eu iau ceva mai complex, si anume Tonic feminin, mi se pare mai bun
nu o sa-i pice, dar nu-i mai creste la fel, i se rareste si daca se epileaza cu ceara are si mai mult efect