| adriana996 a întrebat:

Prietena mea cea mai bună are mari probleme cu acneea. A mers mai mult timp la un dermatolog care îi dadea tratamente fara să-şi facă nici un efect. Cineva ia recomandat un alt dermatolog care a pus-o să-şi facă analizele ca la carte şi i-a spus ca iar trebui un tratament numit Roaccutane. Dermatologul a spus ca pentru asta îi trebuie acordul parinţilor şi că este un tratament care îi pune în pericol sanatatea. A mai încercat cineva de aici acest tratament_ Va rog ajutaţi-ma! Prietena mea este disperata..se ascunde de lume şi se afla într-o situaţie grea. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| DoarUnCopil a răspuns:

Buna. Si eu am avut GIGANTICE probleme cu acneea si de asemenea am avut tratament cu pastile dinacelea. Da. intr-adevar ele pun in pericol sanatatea dar nu sunt asa periculoasa daca le administrezi ca la carte. Mie, doamna doctor mi-a zis sa iau pastile Liv 52 ( pentru protectia ficatului) in fiecare dimineata si seara iar roaccutane'le sa fie administrate cu lactate..de exemplu un pahar cu lapte cum fac eu sau un iaurt. sper ca am fost de folos...eu inca mai fac tratament cu roaccutane si sunt sanatoasa tun :3 am avut acnee severa si uneori chiar aveam impresia ca nu o sa scap niciodata.....roacutanele practic mi-au redat increderea deoarece mi-au facut fata sa arate ca si cum nu as fi avut niciodata acnee ...pastilele sunt foarte bune :3 si multe creme nu functioneaza la anumite persoane deoarece problema este in sange. Si eu am fost putin sceptica cand mi-a spus doctora despre acest tratament dar m-am lasat indrumata de specialisti si sunt incantata de rezultat. Daca doctorul ii da acele pastile..inseamna ca stie ce face. :3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tipa de aici este experta in domeniul cosmeticelor deci spor la citit, eu inca nu l-am citit dar o sa citesc acum articolul / parerea ei http://pasagera.ro/experienta-personala-roaccutane.html.

Poate incearca crema Ivatherm Akne-Syt sau niste masti cu argila.