| Anne2000 a întrebat:

Prieteni TPU eu am parul ondulat, bucle. Am auzit zvonuri caci cu timpul maturizarii parul se indreapta singur, e adevarat? Eu m-am gandit ca e adevarat deoarece mama cand era mica avea un par atat de ondulat, iar acum ii sta drept. Mmm...ma poate lamuri cineva?

Răspuns Câştigător
| Politaiu a răspuns:

Da, este adevarat, eu cand eram mic il aveam creț si blond, iar acum in am drept si saten!

| Anne2000 explică (pentru Politaiu):

Doamneee! Am 13 ani si parul meu are bucle usoare spre varfuri, pe la cati ani il voi avea drept?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este o regulă de bază, mama mea a avut părul ondulat mereu, eu am semănat cu tata, îl am drept.
Pa, pa.

| callie2 a răspuns:

Eu am observat din proprie experienta ca totul tine de tunsori. Cand eram mica aveam parul lung si drept. M-am tuns pana la umeri si de atunci am parul ondulat( de vreo 5 ani). Buclele mai dispar si de la vopsit, facut cu placa, ondulatorul etc pentru ca structura parului se degradeaza. Dar nu e universal. Mama are parul cret cret. Il avea si cand era mica si acum la 49happy

| maria999 a răspuns:

Nu neaparat.Eu cand eram micuta aveam parul undulat, apoi mama m-a tuns mai scurt si parul mi s-a indreptat. Poate ca mama ta s-a tuns scurt de tot (gen castron) si din acest motiv poate il are drept acum. Daca nu te vei tunde scurt nu are cum sa ti se indrepte.

| Anne2000 explică (pentru maria999):

Mda...e tunsa castron.

| LaChatte a răspuns:

Cum spune si "Politaiu". dar daca vrei de pe acum sa-l ai drept, trebuie sa te tunzi de acolo de unde iti incep buclele. eu am facut asta si mi-a mers, chiar daca am ramas cu parul scurt. partea proasta e ca tie, buclele nu au un asa zis "inceput" si va trebui sa te tunzi ca un baiat... de fapt cum vrei tu!

bafta!

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

Pai da... odata cu inaintarea in varsta parul isi mai pierde din propritati.
De exemplu eu cand am fost mica am avut parul cret-cret, dar acum il am usor ondulat, dar foarte putin.
Sper ca ti-am fost de ajutor si te-am lamurit!winking

| ElleElenaElle a răspuns:

Poate.

| InsertName a răspuns:

Nu e adevarat.De obicei, persoanele cu parul ondulat patesc asta. Cele cu parul cret nu.In schimb daca au parul cret si il indreapta, exista posibilitatea sa il strice, sa ramana drept toata viata.

| Anne2000 explică (pentru InsertName):

Eu nu ma indrept cu placa si am parul usor bucle spre varfuri.winking As avea posibilitatea sa se indrepte si mama mi-a zis asta, ea il avea cand era mica la fel ca al meu si acum il are asa drept!

| InsertName a răspuns (pentru Anne2000):

Depinde si de par si de gena. Eu una am par "african" si e atat de cret incat nu il pot pieptana iar la mine in familie s-a plans decat mama care a vrut par drept. Si pieptanatul in fiecare zi poate duce la indreptarea lui.

| Gumalamanaazecea a răspuns:

Si eu aveam parul ondulat rebel pana acum 1 an, cand a inceput sa fie 3 sferturi drept si un sfert ondulat. dar tot rebel imi sta. cand eram mai mica, prin clasa a 7-a sau a 8-a aveam parul cretlaughing si pana la 12-13 ani l-am avut negru, acum il am castaniu inchis. mama l-a avut pana la 13-14 ani blond spalacit (d'ala spre alb)si foarte foarte drept, iar dupa i s-a inchis la culoare si i s-a facut ondulat. acum il are un saten aluna si e ondulat, chiar daca il are mai scurt.