| Anne2000 a întrebat:

Prieteni TPU sunt zapacita de cap. Ajutati-ma. Am parul filat si as dori sa-mi cumpar o placa. Dar am parul foarte putin ondulat, de abia se observa doar la varfuri e ondulat si as dori sa-mi achizitionez o placa. Vreau o placa cu o temperatura foarte mica maxim 80 de grade? Exista o asemenea placa? Dar mai ieftina, sincer as vrea una mai scumpa dar nu prea am posibilitatea sa dau 2-3 milioane pe o placa de par. E prea de tot. Fundaaaaaaaaaa urgent!

Răspuns Câştigător
| lifeonlyforlove a răspuns:

Sigur ca mai putin riscant) placa arde parul tare, un obiect de 80 de grade sa se atinga de par asta e foarte rau pentru par. dupa ce il ibdrepti ceva timp isi pierde stralucirea si se despica foarte tare devine aspru si mai cret. dar un pieptene rotund ce poate face parului? ok fenul tot nu e foarte sanatos. dar in comparatie cu placa fenul e foarte sanatos)

28 răspunsuri:
| Anne2000 explică:

Merciiiiiiii. :**

| Anne2000 explică:

Dar scrie acolo pe site ala ca temperatura e intre 180 - 220 grade Celsius. Asta ar insemna ca nu pot sa pun temperatura mai putin de atat? sad

| lifeonlyforlove a răspuns:

Salut.am avut si eu parul filat si mi-l indreptam cu placa si peste un an era foarte detereorat il indreptam aproape la 300 de grade. o placa buna care cit de cit sa iti mai protejeze parul atunci cind il indrepti coasta din pacate mai scump si se reguleaza la cite grade vrei. exista si alternativa indreptatorul, iti aranjez parul ca piptenele rotund si cu fenul ca la frezerie.

| Anne2000 explică (pentru lifeonlyforlove):

Si mai putin riscant cu alternativa indreptatorul?

| Anne2000 explică (pentru lifeonlyforlove):

Si indreapta putin parul acel pieptene rotund? Banuiesc ca e perie rotativa? happy Cum il pot folosi?

| lifeonlyforlove a răspuns (pentru Anne2000):

Si nu e perie rotativa dar pieptene rotund

| Anne2000 explică (pentru lifeonlyforlove):

Deci e o perie normala, rotunda. Crezi ca ma poate ajuta? Are rost sa-mi cumpar o placa doar pentru putin onduleu? Ti-am zis ca doar la varfuri imi sta putin ondulat. As putea reusi cu o perie din aia? happy

| lifeonlyforlove a răspuns (pentru Anne2000):

De ce nu? eu reusesc happydaca nu esti sigura in ea, incearca la o prietena(care are piptene rotund) sa iti aranjez parul, sau poti si sa-l cumperi pentru ca nu e scump.si apoi vezi daca mai are rost s iti cumperi placa.

| Anne2000 explică (pentru lifeonlyforlove):

+ E si sanatos o perie. Dar as putea si pe parul uscat? Sa doar cand e ud cu feonul?

| lifeonlyforlove a răspuns (pentru Anne2000):

Cind e ud.dar daca te grabesti poti sa iti uzi doar zona capetelor si sa le aranjezi.eu asa imi aranjez bretonul.il ud un pic si mil usuc cu peria.

| Anne2000 explică (pentru lifeonlyforlove):

Vei primi funda. Dar imi poti da id tau printr-un mesaj privat. Sunt de incredere. Am doar 12 anisori. laughing) Poate ma mai poti ajuta. Te rog!

| lifeonlyforlove a răspuns (pentru Anne2000):

Mersi pentru funda) nu am mess, am doar skype) tu ai skype?

| Anne2000 explică (pentru lifeonlyforlove):

Nu am skype dar imi descarc maine da-mi id de skype eu nu mai pot sta vb maine. Ok? :* Dar lasa-mi id

| lifeonlyforlove a răspuns (pentru Anne2000):

Sigur ca mai putin riscant) placa arde parul tare, un obiect de 80 de grade sa se atinga de par asta e foarte rau pentru par. dupa ce il ibdrepti ceva timp isi pierde stralucirea si se despica foarte tare devine aspru si mai cret. dar un pieptene rotund ce poate face parului? ok fenul tot nu e foarte sanatos. dar in comparatie cu placa fenul e foarte sanatos)

| AdiZNoni a răspuns:

Gasesti placi foarte bune de la Remington pana intr-un milion. Nu trebuie neaparat sa aiba 80 de grade, conteaza cum o folosesti si cat de des o folosesti. tongue

| Anne2000 explică (pentru AdiZNoni):

Dar spre exemplu daca are intre 150 - 230 de grade nu pot seta la mai putin. Dar daca imi scrie maxim 230 ce zici as putea sa setez la 80-100? Nu stiu da mi se pare exagerat atata fierbinteala pentru par. Chiar daca n-am folosit niciodata mie putin teama.

| AdiZNoni a răspuns (pentru Anne2000):

Prima mea placa a avut intre 150 si 230, la inceput ma dadeam cu 150, minimul, dupa ce mi-a mai crescut parul am folosit 200 de grade, 230 am folosit foarte rar, gen la ocazii speciale cand vroiam sa am parul foarte drept si daca era neascultator. Cu atat temperatura mai mare cu atat trebuie sa tii mai putin firul de par in placa. Cum am zis, trebuie sa ai grija cum o folosesti, poate sa aiba si 50 de grade ca daca o folosesti gresit iti strici parul. Nu trebuie sa iti fie teama, e usor de folosit.

| lifeonlyforlove a răspuns (pentru AdiZNoni):

da da, deloc sa nu ii fie teama, eu mi-am ars atit de tare parl ca nu mai avea aspect nici indreptat.am avut un par pina la talie si l-am frezat aproape pina la barbie.deci daca folosesti placa ocazional adica (2 ori pe luna) e ok.

| AdiZNoni a răspuns (pentru lifeonlyforlove):

Nu am zis ca trebuie sa o folosesti des, din contra, cand am folosit prima data placa, am ajuns sa am parul foarte despicat si ars, sa nu mai zic ca se ingrasa in nici 24 de ore. Acum folosesc placa doar pentru a indrepta bretonul din cand in cand.

| lifeonlyforlove a răspuns (pentru AdiZNoni):

Da da...si eu bretonul asa mai rar.

| Amrooo a răspuns:

Nu costa 2-3 mil o placa de par..Sunt si la 80 lei-100lei.Nu cred ca exista placa cu maxim 80grade, dar poti sa setezi tu la ce temperatura vrei..Bafta!

| Anne2000 explică (pentru Amrooo):

Adica o pot seta si la 80 de grade? happy

| bianca990 a răspuns (pentru Anne2000):

Da

| Anne2000 explică (pentru bianca990):

Paii...are protectie cv? laughing ca nu astept mila de la tine eu imi pot lua o placa la 100 lei... spre exp. Dar nu una la 200-300 lei.

| bianca990 a răspuns:

Pai. am 2 placi una in styler nu are temp mare dar e 3 milbatting eyelashes si una Philips are 220 grade. daca vrei ti- vand pe aia in styler zic si eu... acolo k 50lei tongue k n-am ce face k ea ...ast rasp

| Anne2000 explică (pentru bianca990):

Cate grade are? Minim - max?

| Anne2000 explică (pentru bianca990):

+ Mie teama sa folosesc una cu 220 de grade spre exemplu...sa nu-mi arda foarte tare parul si al meu nu trebuie indreptat foarte tare.

| bianca990 a răspuns (pentru Anne2000):

Pai nu stiu sigur pentru nu arata cate grade are, are un buton care merge sa apesi de 3 ori min med si max