| bitek a întrebat:

rugaminte. cine ma poate ajuta cu un sfat ceva? am 1, 83 inaltime si 61 de kg! sunt constient ca sunt cam slab...cine poate sa-mi zica ce sa fac sau ce sa iau sa ma mai ingras? dau o mare funda

4 răspunsuri:
| Florin_6699 a răspuns:

Salut! cati ani ai? eu am 20 de ani si am 178 am 61-62 kg si ar trebui sa am 68 kg minimu si pana anul trecut am avut 58 kg, problema mea a fost ca am facut sport...culturism (am lucat mai mult sa fac fibra "celule musculare mici") la 17 ani, am avut o greutate de 68 kg greutate normala si o inaltime de 174 -175cm dar dupa ce m-am lasat am slabit foarte mult aproape 10 kg in 6 luni si abia acum imi revin timpul le rezolva pe toate...ai arderile bune si eu am incercat sa mananc peste 4000 calori pe zi si sa nu fac nimic miscare laughing si tot nu s-a pus pe mine nimic. cei cu arderile bune fara sport nu se ingrasa pentru ca tesuturile musculare nu absorb lichid si energia daca nu sunt lucrate. o viata sedentara nu e tocmai buna si sa te ingrasi sa faci tesut adipos adica "untura" nu ai sanse prea mari genetica ta e diferita. gandeste-te ca fara efort fizic intens nu ai sanse sa pui in greutate orienteazate catre un sport daca ai 18 ani incearca ceva. si nu dintrodata ca nu ai sa rezisti esti slabit. in greutate vei pune treptat organismul tau iti va cere energie si va face si rezerve daca il soliciti. si gandeste-te la asta 12 ore munca 12 ore somn, munca si odihna perioada de refacere si asta conteaza, eu dorm cate 4 ore pe noapte de vreo 6 ani deci si asta e o cauza ca sunt mai slab in greutate numa dupa antrenamente puteam dormi si acum imi pare rau ca am renuntat la sport in clasa 12 febra examenelor acum nu mai am timp de sport sunt la facultate si nu am timp de sport.Bafta

| Riot a răspuns:

Nu iti deforma corpul vei arata ca naiba cu o masa musculara mica si o cantitate mare de tesut adipos ca sa nu mai vorbim de efectele negative asupra intregului organism.
Dar le poti combina echilibrat daca asta iti doresti, fa un sport si formeaza-ti un regim alimetar bogat in proteine si calorii.
Pe cale naturala rezultatul va aparea in ani, nu iti distruge organismul cu chimicale si efort exagerat, iti va parea rau mai tarziu.

| dedeuytz a răspuns:

Pai vitamina C happy credhee hee

| DoRu a răspuns:

Eu am unu 1. 86 inaltime si 65 kglaughing)