| matragunaotravita a întrebat:

Sall.am si eu o problema cu exfolierea si ruperea >unghiilorimi puteti da si mie niste sfaturi(leacuri)care sa ma ajute?(fara oje sau intaritoare caci le-am incercat pe toate dar fara efect. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Chrissy92 a răspuns:

Buna! Uleiul de masline este foarte benefic pentru unghiile moi si subtiri, care se exfoliaza foarte repede. Expertii recomanda sa inmoi unghiile cate 10-15 minute intr-un vas cu ulei de masline, in fiecare in, timp de o luna.

Dupa aceasta perioada, poti repeta procedeul doar de 2 ori pe saptamana. Vei observa ca unghiile tale devin din ce in ce mai tari si nu se mai exfoliaza. In plus, capata un aspect sanatos.

4 răspunsuri:
| Kasia a răspuns:

Ulei de ricin + ulei de masline.incalzite pe baie de aburi apoi tinute unghiile 10-15 min in acest ulei.
sterge-ti unghiile de oja si o perioada nu le mai da deloc.in acest timp foloseste tratamentul de la Farmec cu vitamina B5(mie mi se pare foarte bun). Atunci cand te dai cu oja dati intai unghiile cu o baza/lac transparent pentru ca aceasta sa ramana protejata.momentan lasa-le sa respire si ocupa=te de"tratarea" lor.procesul cu ulei de masline il poti face in fiecare zi iar tratamentul cu vitamina B5 il poti aplica de fiecare data cand simti nevoia.

| Madut a răspuns:

Buna problema asta o am si eu. Ruperea unghiilor si exfolierea lor se datoareaza alimentatiei noastre. Alimentatia noastra trebuie sa contina cat mai mult calciu si fier. Adica trebuie sa mananci : spanac [bine daca iti place] trebuie sa mananci branza, oua, iaurt. sa bei lapte.
Sper ca ti-am fost de folos.

| aniri2000 a răspuns:

Uite ce foloseau bunicile noastre pe timpuri:
pune intr-u castron:apa, stoarce niste lamaie si pune ulei de masline. Pune-ti unghiile in castron 10 minute.Repeta asta in fiecare seara timp de o saptamana.

| matragunaotravita explică (pentru aniri2000):

Am auzit si eu dar numai cu zeama de lamaie.crezi ca numa asa da rezultate?