| TeooTeo a întrebat:

Sall everyone! Clean&clear este bun pentru a scapa de punctele negre? Cam cat costa si unde o pot gasi? Dau fundoi:*.

Răspuns Câştigător
| yo4ever a răspuns:

Eu il folosesc si pe mine m a ajutat pentru mine ese fff bunhappy acum depinde de tipul de tenhappy poti sa l gasesti in farmacii eu de acolo l am luat si costa in jur de 200 de mii adica 20 de ron happy

1 răspuns:
| pinkpupix a răspuns:

Este un produs destul de puternic, eu am fost nemultumita, deoarece dupa ce am folosit m-am umplut de pete rosii pe fata si nu am fost singura, mi-am intrebat colegele si au patit la fel. Punctele negre se scot cel mai bine la cosmetica, dar el vor aparea intotdeauna. Eu te-as sfatui sa incerci alte produse precum cele de la Ivatherm, Nivea sau Vichy. Uite si cateva sfaturi naturale care te ajuta foarte mult, te asigur!

Primul pas in "lupta" impotriva punctelor negre este expunerea fetei la o baie cu aburi in care se adauga si cateva flori de musetel pentru a facilita dilatarea porilor. Apoi, cu atentie putem trece la stoarcerea punctelor insa acest proces necesita o foarte mare atentie pentru ca "excesul de zel" poate provoca leziuni la nivelul epidermei. O alternativa preferabila ar fi frecarea zonei respective cu faina de malai timp de 2-3 minute, repetand procesul in fiecare saptamana. In cazul in care tenul nu este uscat se mai poate apela si la un masaj bland cu suc de lamaie inainte de culcare, solutia cu pricina fiind lasata sa actioneze toata noaptea pana dimineata cand fata se clateste din abundenta cu apa rece.
De asemenea, se poate prepara acasa si o masca din zeama de lamaie (de la 2-3 lamai), 3 albusuri batute spuma si putin alcool.