| JackTD a întrebat:

Salut
Am 16 ani si sunt foarte slab (1, 78m si 54 kg.)
Cum pot sa ma ingraș (as vrea sa am macar 64 kg)?
Daca incerc sa iau proteine/steroizi o sa ma ajite ceva?
Sau spuneti-mi niste actiuni ce trebuie sa le fac ca sa ma ingraș.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LuisaToneakaZumaStar a răspuns:

Greutatea ta in raport cu inaltimea este una destul de mica, dar nu iti face griji cu timpul vei mai pune cateva kg in plus.
Oricum, daca doresti sa te mai ingrasi iti recomand sa incepi sa te duci la sala (pentru masa musculara, ca imi inchipui ca totusi nu o sa vrei sa pui pe tine sunculita =]] ) sau daca nu iti place mediul respectiv poti sa te apuci de un sport serios si sa incepi sa mananci proteine, ca de exemplu mai multa carne, oua, chestii de genul acesta =).Tot odata iti recomand sa te lasi de carbohidrati (daca consumi) si sa te axezi pe alimentele mult mai sanatoase.
Alt sfat pe care ti l-as putea da este sa ai mese regulate si cat mai multe. Daca doresti sa te ingrasi sa nu dai buzna intr-un fast food fiindca aceasta solutie este una jalnica.Vei pune multe kg intr-un timp relativ destul de scurt si iti vei deforma corpul.Ori gras ori slab tot aceeasi chestie. Daca doresti un corp calumea solutia nu este ingrasarea ci sportul si mancarea sanatoasa (in cazul fetelor), la tine se adauga si proteinele.
Faza cu steroizii si cu proteinele *moama* trebuie sa ti fi dat cineva cu barosul in cap rolling on the floor, nu sunt bune de nimic.
Sper ca te am ajutat intr-un fel sau altul si iti urez succes pe mai departe in ceea ce priveste forma fizica pe care tu ti-o doresti.

Răspuns utilizator avertizat
| LuisaToneakaZumaStar a răspuns (pentru nimportequi):

Da, aceasta este parerea mea despre ceea ce ar trebui sa faca in acest proces de formare a unui corp mult mai bine sculptat.Nu am afirmat faptul ca ceea ce am zis este si corect, doar am scris ceea ce am crezut ca este corect din pc. meu de vedere.
Eu i-am dat ca sfat sa manance ceva mai sanatos si sa se apuce de sport. Daca se refugiaza in chestii nesanatoase va deveni un purcelus.
Depinde ceea ce doreste el sa faca, sa puna pe el multe kilograme intr-un timp relativ de scurt (asa ca tine), riscand sa se vada putin cam inestetic ceea ce a depus sau incet si cu rabdare sa isi faca un corp calumea.
La ultima parte ai dreptate, ca arde trebui sa manance mult mai mult si sa aiba in decursul zilei mai multe mese pe zi, dar in rest...

| domnuleu23 a răspuns (pentru LuisaToneakaZumaStar):

Nimic din ce ai scris nu este corect, nu ai nicio legatura cu sala, nu stii cum functioneaza metabolismul, nu stii ce sunt aia carbohidrati, oamenii ca tine daca ajung doctori, omoara pacientii.

| domnuleu23 a răspuns (pentru LuisaToneakaZumaStar):

Nu ai ce face in legatura cu asta, la 16 ani ai mult testosteron si nu te lasa sa acumulezi grasime. Te poti duce la sala, iti poti cumpara un set de gantere si daca esti inventiv te descurci, nu ai nevoie sa faci cu greutati mari, iti opreste cresterea si iti incheieturile si risti ruperi de tendoane. Proteinele nu se absorb daca sunt in exces, se elimina prin urina si prin alte metode. Steroizii iti micsoreaza miostatina, miostatina este un hormon care spune corpului cata masa musculara sa acumuleze, cand te duci la sala o micsorezi putin dar revine la acelasi nivel dupa scurta vreme si din cauza asta este nevoie sa-ti antrenezi aceeasi grupa de mai multe ori pe saptamana. Carbohidratii sunt singura sursa de energie a corpului, cand esti in deficit de glucoza, corpul incepe sa-si canibalizeze muschii si grasimea. Glucoza nu ingrasa, intra direct in muschi, sange, ficat si creier, fructoza se transforma in grasime. Zaharul este 50% glucoza 50% fructoza, sucurile naturale de fructe sunt complet nesanatoase si contin 100% fructoza. Poti manca linistit carbohidrati cat timp nu sunt 100% fructoza. Nu te lua dupa oameni care nu au habar ce vorbesc, informeaza-te mai bine despre cum functioneaza corpul uman, pune la indoiala ce auzi, ce citesti si ce vezi ca poate nu este real.

10 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

E foarte simplu. Trebuie sa faci ceva unde depui foarte mult efort fizic. Si atunci o sa iti creasca pofta de mancare. O sa mananci mult mai mult decat mancai inainte si bineinteles ca greutatea ta o sa creasca. Iti recomand sa manci ceva ce contine grasime, cum ar fi carnea, pe langa asta baga si multa paine si inca ceva pe langa asta mai merge si ceva dulce.
Fa-ti un program stabilit de mancare. Nu o zi mancaci o data la ora 10, dupa la 3 si dupa la 7, iar urmatoarea zi, mananci la 9 apoi la 1, apoi la 6 si inca o data inainte sa te culci.
Invata-ti organismul cu un program, ca dupa sa ai pofta de mancare la acele ore si sa poti manca fara probleme. Eu zic ca e mai bine asa decat sa te,, fortezi".
Cat despre efort fizic, nu stiu ce exemple sa iti dau. Poti sa elergi, sa stai mai mult pe afara. orice altceva. Ai putea sa mergi la sala. Eu zic ca e o idee destul de buna pentru ca acolo depui efort + ca inloc sa devii un grasan laughing poti deveni un baiat cu un corp sexywinking. Pe scurt faci rost de masa musulara. Eu zic ca e mai bine decat sa pui grasime pe tine. Sau daca nu, ai 16 ani, a venit vara, iti poti gasi ceva de lucru. In orice caz, daca as nu merge, atunci o sa mearga cand o sa ai un job. Pentru ca o sa muncesti zi de zi, o sa iti vina pofta de mancare, o sa mananci ca spartu si gata.

| octav005 a răspuns:

Sa bei multa bere. hameiul ingrasa. dar nu ai voie. esti minor. mai asteapta si tu vreo doi ani

| JackTD explică:

Eu maninc foarte mult, si oricum nimic nu iese

| kaaaaanabis a răspuns:

Nu te ajuta proteinele si nici steroizi la varsta asta cred eu ai o greutate normala dar poate arati slab asta nu are deaface cu kg ci cu genetica mama-tata- bunici

| JackTD explică (pentru kaaaaanabis):

Arat foarte slab,
Nu stiu ce sa incerc...
Nu vreau sa fiu asa toata viata

| kaaaaanabis a răspuns (pentru JackTD):

Tot ce trebuie sa faci este sa mananci la ore fixe si alimente normale uitate pe internet la alimentatia zilei