| lucianos1991 a întrebat:

Salut.AM si eu o intrebare.
Ce spuneti de firma de modeling CASTING MEDIA este infiintata pe 01.03. 2013.
Bun, sa incep acum.
M-am inscris si eu la ei intr-o zi si mi s-a cerut o taxa de inscriere de 70lei toate bune pe aici, mi s-a zis ca ma suna cineva in decurs de 10 zile pentru interviu si dupa vreo 11-12 zile m-a sunat si DUMINICA culmea...
Am fost la interviu am discutat cu directoarea si de comun acord am hotarat sa semnam un contract, in care sunt obligat sa le dau suma de 890lei pentru un book cu poze, pentru a fi dat mai apoi la anumite firme cu care au ei contracte, am dat un avans de 200lei si trebuie sa mai dau restul pana la 890lei.
Dar intrebarea mea care este. Sunt intr-adevar de incredere sau sunt niste TEPARI? se merita sa merg mai departe? n-ar fi o pierdere foarte mare acea suma pentru mine dar totusi as putea face altceva cu ei decat sa fiu apoi in postura fraierului pacalit de ei.
Se merita, sau incerc sa reziliez acel contract pe cale amiabila cu ei.

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Slabe sperante sa castigi ceva bani de pe urma lor in schimb de dat vad ca ai dat deja si ca au grija sa-ti tot ia. Genul asta de firme care iti cer tot soiul de taxe si iti vand diverse "produse" la preturi umflate in ideea ca DUPA vei castiga bani sunt la categoria "tepe", asta e singura lor sursa de venit, din asta traiesc. Se practica asta in toate domeniile si legal sunt acoperiti, stiu sa speculeze lacunele din legislatie. Crede-ma ca dupa 23 de ani de "capitalism" sunt vaccinat. Parerea mea este sa scapi de ei si sa cauti o firma serioasa care nu iti cere tie bani ci isi opreste comision DUPA ce ai produs bani. Sper sa recuperezi macar avansul ala de 200 RON dar daca ai semnat contractul sunt slabe sanse.
Iti urez mult succes!

| Weber_Gabriela_1971 a răspuns:

Sunt în aceeasi situatie. Spune-mi te rog daca ai reusit sa-ti recuperezi din bani sau ai continuat si intr-adevar ai colaborat cu ei si sunt seriosi.Eu cred ca sunt tepari, excroci si mincinosi de talie mondiala. Poate ma-nsel?!