| kati3mary a întrebat:

Salut,copii happy
Ca toti adolescentii,si eu am probleme cu cosurile. Nu ma pot abtine,si le sparg; din cauza asta am pe frunte multe pete micute,vinetii, si urate. Ce trucuri stiti pentru a scapa de petele acestea? Nu vreau sa le acopar cu machiaj, mai rau fac. :/
P.S. Ofer funda!

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu le mai sparge pentru ca risti sa te alegi cu cicatrici de toata frumusetea, incearca o crema de galbenele

| darrio2007 a răspuns:

Tenul tau va ramane si cu mici gaurele daca tot ai sa le spargi.Si nu ai ce sa le mai faci.

| AikkoxD a răspuns:

Pont: Spală-te bine cu un săpun antibacterian sau Dove, apoi fă-ţi o mască de faţă cu zeamă de lămâie + argilă (farmacie, 10-11 lei). Ţii masca aia cam 40 minute, apoi te clăteşti bine. Stoarce o felie de lămâie pe o dischetă demachiantă şi dă-te pe faţă cu ea. Preferabil seara. Până să se usuce complet, dă-te cu ulei de măsline sau ulei de ricin peste. (înmoi degetul şi te dai, e suficient). Laşi până dimineaţă. Nu rămâne unsuros că se "amestecă" într-un fel cu lămâia. Dimineaţă clăteşti. În 2 zile ţi se ameliorează vizibil acneea.

| 1DeadMemories a răspuns:

Bretonul e o solutie happy.Nu scapi de ele daca le spargi. Exista creme speciale pentru cosuri,dar nu-s intotdeauna o solutie. Daca cosurile sunt purulente nu i de bine,pot fi infectate cu diversi stafilococi si n au efect cremele.

Incearca un remediu mai simplu,vezi daca ajuta.
Spalate cu apa rece dimineata,nu folosi sapun. Schimba des fata de perna, mai redu din ciocolata si bauturi gazoase. Seara cand te speli pe fata foloseste o potiune facuta dintr un albus de ou si o lingura de malai, indeparteaza impuritatile (gomaj natural).

Daca te hotaresti sa folosesti creme sa iei ceva pe baza de apa termala, fara parfum si parabeni.
Zineryt este iar o crema recomandata la acnee, dar e doar pe baza de reteta.
Bafta!

| Tzukushi a răspuns:

Zeama de lamaie

te astept pe siteul meu de frumusete

http://www.sfaturilemariei.com/

| kati3mary explică:

Multumesc de sfaturi, dragilor happy
Am sa am grija, si poate incerc si cateva dintre sugestiile voastre. Dar nu stiu cui sa ii dau fundita, toate raspunsurile imi sunt de ajutor big grin

| Alexnoname a răspuns:

Mai..si eu am problema asta. Pe bune! Si ca si tine nu ma pot abtine si le sparg mereu. Cauta pe youtube : Amy's list. E foarte tare fata si da niste sfaturi grozave. Remediile mele sunt : Pasta de dinti, cutaden, crema de galbenele, spirt etc, etc. Din propria mea experienta, i-ti dau un sfat: Lasa cosurile asa..pana se coc oricat ar fi ele de urate. Gandeste-te ca daca le storci i-ti poate ramane semn pe viata ..si cand te gandesti ca in maxim o saptamana era totul gata.

| AnnaMarrria a răspuns:

SI eu am axact aceeasi problema ca a ta. Eu folosesc un gel dezincrustant pentru curatarea tenului sau o lotiune purificatoare de la YVES ROCHER. e adevarat, nu dispar cosurile dar se mai raresc. cologele mele au folosit un medicament care se aplica pe fata si se numeste Zineryt si se gaseste la farmacie. la ele a functionat dar la mine nu. depinde si de ten happy

| zZzkKk a răspuns:

Exista crema pentru cosuri

| DyDyLyCy a răspuns:

Off...Imi imaginez cum te simti.Te gandesti sa fi frumoasa si nu iti dai seama ca iti distrugi fata.Iti dau un sfat: Nu ti le mai sparge si cumpara-ti o crema pentru cosuri.Baftaa!

| copilsingur a răspuns:

Salutare draga prietene am o metoda foarte reusita iti zic sigur functioneaza deci intr-un bol pui 2xalbus de ou nefiert jumate de lamaie iar la mixer pui castravete le amesteci toate cu castravetele cu tot si vei obtine pasta de castravete le pui toate la un loc si le mai dai in mixer si asa obti o crema care iti ajuta fata sa devina foarte frumoasa

P.s sa stii ca vei ramane cu punctuletele acelea pe fata daca mai spargi cosuri dar sa stii inca cv ca o sa te usture la inceput si o sa te manance la revedere si sper ca ti-am fost de ajutor

| AlexaaBws a răspuns:

Si eu am aceeasi problema :* O sa iti zic ce fac eu sa scap de ele, si o sa se vada rezultatele incurand si la tine daca incerci : daca mananci ciocolata, renunta la el. eu ma dau cu o creme-gel care se numeste ''La Roche-Posay'' pe care o gasesti la farmacie si costa cam 70 de lei. poti sa te dai si cu zeama de lamaie, le va usca. sau poti sa mai incerci mastile cu argila. si nu le mai rupe pentru ca se extind. dar daca vrei sa nu se mai vada pana ce se vindeca de tot poti sa te dai cu fond de ten, BB cream, pudra sau corector. sper ca te-am ajutat, cam asta fac eu. Pupp :*